Hükümet, kamuda çalışan 750 bin taşeron işçinin statüsünü değiştirmek için torba yasa hazırlığına başladı.

AK Parti hükümeti, bir yandan ekonomik dengeleri düzeltmek için bir dizi karar almaya hazırlanırken, diğer yandan da sonuçları 2019’daki seçimlerden önce görülecek yeni teşviklere imza atmaya hazırlanıyor. Hürriyet Gazetesi haberine göre çinde “taşeron düzenlemesi, yeni teşvikler ve mevcut teşviklerin süre uzatımının” bulunduğu yeni bir torba tasarısı hazırlığı başladı. Bankalarla da “faiz ve kredi” toplantısı planlanıyor. Edinilen bilgiye göre, Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı, yeni bir torba tasarı üzerinde çalışıyor. Bu tasarının bütçeden önce TBMM Genel Kurulu’nda yasalaştırılması planlanıyor.

STATÜ DEĞİŞECEK

Süreleri 2017’nin sonunda bitecek teşviklerin uzatılması, kadın, genç ve engellilerin bazı teşviklerden yararlandırılması ve seçim meydanlarında söz verilen taşeron sorununun çözülmesiyle ilgili maddelerin olacağı pakete, Hazine Müsteşarlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere farklı kurumların düzenlemelerinin de girmesi bekleniyor. Yapılan çalışmaya göre, kamuda çalışan ve kadro bekleyen 750 bin taşeron işçinin statüsü değişecek. Mevcutta bir yıl olan sözleşme süresi 3 yıla çıkarılacak, 3 yılın sonunda sözleşme yenilenecek. Ayrıca, istihdamı artırmak için başlatılan ve süreleri 2017 sonunda bitecek olan bazı teşvik uygulamaları revize edilerek, uygulamaya devam edilecek. Asgari ücret desteği, iş başı eğitimleri destekleri ve bölgesel teşvikler bu kapsamda yer alacak.

TURİZM VE SİGORTA
Pakette ayrıca, turizm sektörünü canlandırmaya yönelik teşviklerin de yer alması bekleniyor. Turizm acentelerini sezon dışında da destekleyecek düzenleme yapılacak. Alacak sigortası uygulaması konusunda Hazine ile Maliye Bakanlığı arasında yaşanan sıkıntı giderilebilirse bu düzenlemede pakette yer alacak. Sigorta şirketlerinin herhangi bir alacağa sigorta yapması için istediği, şirket bilgilerinin verilmesinin ticari sır kapsamında olup olmayacağına karar verilecek.

EKONOMİ ZİRVESİ DÜZENLENECEK

HÜKÜMET, muhalefetin seçim ekonomisi olarak adlandırdığı bu düzenlemelerden sonra bir dizi yeni çalışma yapmayı da planlıyor. AK Parti’nin yaptırdığı anketlerde, en önemli sorun olarak çıkan hayat pahalılığı, enflasyon ve işsizlik konularında adım atmak için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılacağı “Ekonomi Zirvesi” düzenlenecek. Bu toplantıya, tüm ekonomi bakanları ile bankacılar da katılacak. Toplantının konusu Erdoğan’ın her fırsatta dile getirdiği “yüksek faizler” olacak. Bankaların faiz ve kredi politikalarını değiştirmeleri için uyarılar yapılacağı ve bekledikleri düzenlemelerin sorulacağı belirtiliyor.