Bosch, yeni geliştirdiği kablosuz sensörlerin sayesinde, park etmeyi çok daha kolay ve zevkli bir hale getiriyor.
Araba kullananlar tarafından can sıkıcı olarak nitelendirilen park yeri sorunu,Bosch tarafından geliştirilen yeni çözümlerle artık sorun olmaktan çıkıyor. Berlin’de gerçekleştirilen Bosch ConnectedWorld Konferası’nda görücüye çıkan çözüm ziyaretçileri heyecanlandırdı.Çünkü bu sensörler,bir park yerinin dolu olup olmadığını algılıyor ve internet aracılığıyla bu bilgiyi paylaşıyor. Üstelik bu bilgiler kullanıcının navigasyon cihazına ya da akıllı telefonlarına iletilerek park yeri arama ritüelini ortadan kaldırıyor. Böylece bu sensörler sayesinde kullanıcılar,gerçek zamanlı online park yeri haritasının yardımıyla,rahat ve sorunsuz bir şekilde arabalarını park edebilecekler.
Sistem, kablosuz sensör yardımıyla üzerinde park etmiş bir aracın bulunup bulunmadığını algılayabiliyor. Sensör içerisinde yer alan küçük, enerji tasarruflu radyo vericisi, bu bilgileri yüzlerce sensörden veri toplama kapasitesine sahip olan bir alıcıya bildiriyor.. Bosch Ağa Bağlı Park Etme projesinin başında yer alan Dr. Rolf Nicodemus, “Durum bilgileri daha sonra internet üzerinden bir veritabanına aktarılıyor. Bir yazılım, ilgili alanın park yeri haritasını neredeyse gerçek zamanlı olarak oluşturuyor” dedi.
Bu yeni gelişmenin bir diğer avantajı da pillerin veya sensörlerin değiştirilmesi için ihtiyaç duyulan süreden ve masraftan tasarruf sağlıyor olması.Bununla ilgili konuşan Dirk Hoheisel, “Ağa bağlı park, Bosch’un ağa bağlı dünyayı nasıl aktif bir şekilde şekillendireceğini gösteriyor. Sensörler, yazılımlar ve hizmetler – bu, bizim bağlanabilirlik işimiz için önemli üç etken. Sensörleri çevreyi kaydetmek ve yazılımı da bilgileri kullanılabilir verilere dönüştürmek için kullanıyoruz. Sonuç olarak ortaya çıkan hizmet, kullanıcılara önemli bir fayda sağlıyor” dedi.
Sistemin park yerlerini algılaması hem zamandan tasarruf sağlıyor hem de park yeri stresini yok ediyor.Bosch’un otomotiv elektroniğinden sorumlu yönetim kurulu üyesi Dr. Dirk Hoheisel, “Bosch, bu çözümlerle söz konusu park etmek bile olsa sensörlerin ve internet bağlantı-sının insanların günlük yaşamlarını nasıl önemli ölçüde kolaylaştırdığını gösteriyor. Çözümümüz, sürücülere çok daha fazla rahatlık sunuyor ve zamandan tasarruf etmelerini sağlıyor” dedi.