Dünyanın önde gelen teknoloji hizmetçisi Bosch,beş milyarıncı MEMs sensörünün üretimini gerçekleştirdi.
1995 yılından beri sensörlerin büyük çaplı üretimini gerçekleştiren Bosch, 1995’ten beri modern teknolojiye ön ayak oluyor. Şu an üretilen sensörler,mikrofonlara ek olarak ivme, sapma oranı, kütle, basınç ve çevre sensörlerinden oluşuyor. Mevcut fabrikalarda günlük dört milyonun üzerinde sensör üretiliyor.
MEMS sensörleri, insan hayatını kurtarmayı sağlıyor konfor katarak kaliteyi yükseltiyor. SMI700 sensörleri bir aracın dönüş hareketlerini kontrol altında tutulmasını sağlarken,bir başka sensör olan SMP480 de motorun daha sessiz çalışmasını sağlıyor. Ayrıca araçlarda motorun hava-yakıt karışımını optimize ediyor ve bu da yakıt tüketimini azaltarak daha temiz egzoz gazı çıkmasını sağlıyor. Küçük boyutlu MEMS sensörlerinin kullanım alanları bunlarda sınırlı değil.MEMS sensörleri oyun konsolları ile akıllı telefonlarda da kullanılıyor.Yani modern teknolojinin duyu organı görevini üstlenen sensörler, insan hayatına çözüm üreten küçük ama etkili bir yer kaplıyor.
Bosch’ta büyük ölçekli üretim başlamadan önce bir milyarıncı MEMS sensörünü üretmek 13 yıl sürerken, şimdi Bosch Otomotiv Elektroniği bölümü artık aynı adedi, Reutlingen’de bulunan üretim tesisinde bir yıldan daha az bir sürede üretiyor.
Robert Bosch GmbH Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Dirk Hoheisel, “MEMS sensörleri, ağa bağlı bir dünya için anahtar teknoloji. Küçükler ama yüksek performans sağlıyorlar ve yüksek hacimli üretim için son derece uygun bir maliyete sahipler.20 yıldır, farklı alanlarda gerçek yaşam uygulamaları için akıllı teknoloji geliştiriyoruz. Geliştirdiğimiz ilk sürümler, basıncı ve hızlanmayı algılamak üzere motorlu araçlarda kullanılıyordu. Artık tüm sensörlerin yüzde 75’i tüketici elektroniğinde kullanılıyor. Dünya genelindeki her iki akıllı telefondan bir tanesi Bosch sensöre sahip” dedi.