2008’den bu yana yaklaşık 103 bin çocuğa ulaşan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu’nun, çevre bilinci ve doğa sevgisi aşılayan ‘La Fonten Orman Mahkemesinde’ oyunu, Yozgatlı minik tiyatroseverlerle buluşacak.
Bosch Ev Aletleri, doğa dostu teknolojilerle çevreyi ve doğal kaynakları korurken, aynı zamanda tiyatronun eğlendirirken öğreten gücünden yararlanarak gelecek nesilleri bilinçlendirip, geleceği korumaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Sahnelere ilk kez 2008 yılında merhaba diyen ve bugüne kadar yaklaşık 103 bin çocuğa ulaşan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Eylül 2014 – Haziran 2015 sezonu turnesinin onuncu durağı olan Yozgat’a gidiyor. Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, “La Fonten Orman Mahkemesinde” oyununu 14 Mart Cumartesi ve 15 Mart Pazar tarihlerinde, Yozgat Bilal Şahin Kültür Merkezi’nde saat 12.00 ve 14.00’te ücretsiz olarak sahneleyecek. Türk Çocuk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Yalvaç Ural’ın kaleme aldığı oyun, 2010 yılında Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliğiyle çocuklara çevre bilinci, hayvan ve doğa sevgisi aşılamak hedefiyle hazırlandı.

Hayvanlar, La Fonten’i yardıma çağırıyor
Türk Çocuk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Yalvaç Ural’ın kaleme aldığı oyun, 2010 yılında Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliğiyle çocuklara çevre bilinci, hayvan ve doğa sevgisi aşılamak hedefiyle hazırlandı. La Fonten Orman Mahkemesinde oyununda, insanların çevreyi koruma konusundaki özensizlikleri ve bilinçsizlikleri nedeniyle gün geçtikçe bozulan doğal döngüye dikkat çekiliyor. Her geçen gün doğadaki düzenin bozulmasından endişelenen hayvanlar, sonunda Aslan Kral’ın tavsiyesine uyarak şehre gidiyorlar ve kendilerini anlayacak tek insan olan La Fonten’den yardım istiyor. Klasik La Fonten masallarının yaratıcı bir bakışla yeniden uyarlaması olan oyunda ana fikir olarak, bugünden gerekli önlemler alınmadığı takdirde gelecekte dünyamızın ve dolayısıyla bugünün çocuklarının yaşayacakları olumsuzluklar gösteriliyor. Büyükler olarak anne babaların yaptığı hatalar yüzünden geri dönülmez bir noktaya gelmeden önce, bugünün çocukları uyarılıyor ve onlara her şeyin hala düzeltilebileceği umudu aşılanıyor.

Ücretsiz olarak 13 ili geziyor, on binlere ulaşıyor

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, yeni sezonda perdelerini Iğdır’da açtı. Iğdır, Kars, Ardahan, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Erzincan ve Sivas’tan sonra Manisa’nın Soma ilçesine gelen Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu’nun bir sonraki durağı ise Yozgat olacak. Ardından Kırşehir ve Kırıkkale’yi gezecek olan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, kapanışı ise Ankara’da yapacak. Böylece La Fonten Orman Mahkemesinde oyunu ile Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, tüm illerde ücretsiz olarak sahnelendiği Eylül 2014 Haziran 2015 sezonu boyunca toplamda 13 il gezmiş, 19 hafta sonu ve 76 temsil ile on binlerce çocuk ve ailesine ulaşmış olacak.

Oyunun turne takvimi şöyle olacak:

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Turne Takvimi
20 – 21 Eylül Iğdır
11 – 12 Ekim Kars
18 – 19 Ekim Ardahan
1 – 2 – 15 – 16 Kasım Erzurum
22 – 23 Kasım Bayburt
6 – 7 Aralık Gümüşhane
20 – 21 Aralık / 10 – 11 Ocak Erzincan
24 – 25 Ocak / 21 – 22 Şubat Sivas
28 Şubat – 1 Mart Manisa
14 – 15 Mart Yozgat
28 – 29 Mart Kırşehir
4 – 5 Nisan Kırıkkale
25 – 26 Nisan / 16 – 17 Mayıs /
30 Mayıs – 1 Haziran / 7 – 8 Haziran Ankara