Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Boğaz’da 10 bine yakın kaçak binanın olduğunu söylerken, İBB yetkilileri ise bu rakamın gerçekçi olmadığını ifade etti

Uluslararası Mimarlık Akademisi Bölge Başkanı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Boğaz’da arka arkaya gerçekleşen 4 yıkımın yasal olduğunu ancak yıkılmayan 10 bin Kaçak bina olması nedeniyle durumun adil olmadığını belirtti. İBB yetkilileri ise 10 bin rakamının gerçekçi olmadığını ifade etti.

‘Yaklaşık 3 bin bina’

Boğaziçi İmar Kanunu’na aykırı olduğu gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi yıkım ekipleri tarafından Huqqa, Reina, Galatasaray Adası ve Kuruçeşme’deki Alman denizcilik şirketinin kaçak olduğu tespit edilen bölümleri yıkıldı. ART arda gerçekleşen bu yıkımlara yenisinin eklenip eklenmeyeceği ise merak ediliyor.

Yaklaşık 3 bin binanın yıkım kararının kesinleştiğini söyleyen Prof. Dr. Alp, “Boğaziçimiz İstanbul’un gözbebeğidir. Bir doğa ve tarih harikasıdır. Bu nedenle Boğaziçi’ndeki yapılaşma 3 ayrı yasa, İmar, Kültür ve Tabiat Varlıkları ve Boğaziçi Yasaları ile kontrol edilmektedir, daha doğrusu edilememektedir. Çünkü bugün Boğaziçi Ön görünüm bandında toplam 30 bin yapıdan bir kısmı gecekondu niteliğinde olmak üzere yaklaşık 10 bin kısmen veya tamamen kaçak yapı vardır. Demek ki Boğaziçi’nde yasalar işletilememekte, kamu düzeni ve yararı sağlanamamaktadır. Söz konusu yapılara yıkım uygulanmalıdır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise yıkımların süreceğini belirterek, “Boğaz’da kaçak ve aykırı binalar tespit edildikçe yıkılmaya devam edecek ve bu binalarda duyurulacaktır” açıklamasını yaptı.

Milliyet