İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde Beykoz Sultaniye Parkı ve Karlıtepe arasında teleferik hattının yapılmasına ilişkin imar plan değişikliği teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

Meclis toplantısında teleferik hattı projesine ilişkin 1/5000-1/1000 ölçekli imar plan değişikliği teklifi gündeme geldi. Teklifi içeren komisyon raporu oylama sunuldu ve rapor oy birliğiyle kabul edildi.

Karara göre, Karlıtepe-Sultaniye Parkı Teleferik Hattı Projesi’nin, İBB Meclisinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığından da onay alması gerekiyor.

Teleferik inşa edilirken güzergahta yer alan Beykoz Çayırı, Hz. Yüsa Tepesi, Vakıf Sultaniye Suyu, Vakıf Ortaçesme Suyu, Yalıköy Suyu, Palamar Suyu, Terazi Çesme Suyu’na ait isale hatları ve çeşmelere zarar verilmeyeceği bildirildi.

Hattın alt ve üst istasyonları Hazine mülkiyetindeki park alanlarında yer alırken kamulas¸tırma olmayacağı, hattın az katlı konutların üzerinden geçeceği ve bas¸langıc¸, bitis¸ noktalarının bos¸ alanlarda yer alacağı belirtildi. Yaklaşık 1,4 kilometre uzunlugˆunda olması planlanan teleferik hattı kapsamında Karlıtepe’de mesire alanı ve kır lokantası yapılacağı da öğrenildi.

Akşam