Türkiye Beyaz EşŸya Sanayicileri DerneğŸi (TǜRKBESD) Yönetim Kurulu BaşŸkanı ǖzcan Aydilek, sektörün üretiminin 2014 yılında yüzde 3 civarında arttığŸını belirterek, ihracatta yüzde 5’lik büyüme yakalanırken, iç satışŸ rakamlarında yüzde 2 düşŸüşŸ olduğŸunu kaydetti.

ǖzcan Aydilek, TǜRKBESD’in değŸerlendirme toplantısında, Türkiye’nin önde gelen sektörlerinden biri olan beyaz eşŸya sektörünün 22,5 milyon üretimle Avrupa’da bir numaralı üretici konumunda bulunduğŸunu dile getirdi.
Türkiye’de beyaz eşŸya sektörünün temellerinin 1959 yılında daha sanayileşŸmenin henüz yeterli gelişŸmeyi sağŸlamadığŸı bir dönemde atıldığŸını anlatan Aydilek, ilk tesislerde günde 15 çamaşŸır makinesi üretilebilirken, gelinen noktada sektörün 1 dakikada 90 beyaz eşŸya üretimi yaptığŸını ifade etti.

Son 10 seneye bakıldığŸında sektörün üretiminde yüzde 100’lük bir artışŸ yaşŸandığŸına işŸaret eden Aydilek, her sene yüzde 6 büyüme sağŸladıklarını, bu büyüme oranlarıyla gidilse bile 2023 yılı için hedeflerinin yıllık 40 milyon üretim yapmak olduğŸunu söyledi.

Aydilek, sektörün üretiminin yüzde 75’inin sayısı 120’yi geçen ülkeye ihraç edildiğŸini vurgulayarak, şŸöyle konuşŸtu:
“Beyaz eşŸya sektörü 2014 yılında üretimde 22 milyon 595 bin 875’le geçen seneye göre yüzde 3 civarında bir büyüme gerçekleşŸtirdi. 2014 yılında ihracatta da yüzde 5 büyüme yakaladık. Ancak iç satışŸ rakamlarımızda yüzde 2’lik düşŸüşŸ oldu. Burada, yıl ortasına kadar yaşŸanan durgunluğŸun yanı sıra özellikle kredi kartına getirilen taksit kısıtlamasının etkili olduğŸunu düşŸünüyoruz.”

– “Enerji verimli ürünlerin kullanımında destek aslında tüketicilere verilmeli”

TǜRKBESD BaşŸkanı Aydilek, dernek olarak önem verdikleri konuların başŸında enerji verimliliğŸinin geldiğŸini ifade etti.

Türkiye’de üretilen elektrik enerjisinin yaklaşŸık yüzde 24’ünün evlerde tüketildiğŸini, elektrikli ev aletlerinin de evlerde harcanan bu enerjinin yaklaşŸık yüzde 60’ını harcadığŸını belirten Aydilek, enerji verimli ürünlerin kullanımında desteğŸin aslında tüketicilere verilmesini istediklerini dile getirdi.
Aydilek, tüm buzdolaplarının A+++ enerji verimli muadilleri ile değŸişŸtirilmesi durumunda sağŸlanacak yıllık enerji tasarrufunun Keban Barajı’nın yaklaşŸık 2 yıllık enerji üretiminden fazlasına eşŸdeğŸer olacağŸına da dikkat çekti.
Enerji verimliliğŸiyle ilgili bilinçlendirme çalışŸmalarının önemine dikkat çeken Aydilek, hükümet, özel sektör, sivil toplum kuruluşŸları ve en önemlisi de tüketicinin ortak bir şŸekilde hareket ederek ülke ve gelecek için enerji verimliliğŸini sağŸlaması gerektiğŸini söyledi.

Beyaz eşŸyanın lüks tüketim malı olarak sayılmaması gerektiğŸini ifade eden Aydilek, “Bugün köylerimize gidin buzdolapsız bir ev göremezsiniz. O nedenle sanayide büyüme rakamlarının pek de iyi gitmediğŸi bu dönemde piyasalar da hem reel anlamda hem de moral etkisi olacağŸına inandığŸımız ǖTV indirimini hükümetimizden bekliyoruz” dedi.

ǖzcan Aydilek, avro/dolar paritesindeki gerilemenin sektöre yansımasının olumsuz olduğŸunu belirterek, “İhracat rakamlarımızda bir gerileme olmasa bile pariteden dolayı dolar karşŸılığŸı düşŸük olacaktır. LJünkü sektör hammadde ithalatını daha çok dolarla yapıyor. İhracatın ise büyük çoğŸunluğŸu avroyla gerçekleşŸtiriliyor. Dolayısıyla paritenin gerilemesi bizi olumsuz etkiliyor. ǖte yandan dolar kurunun böyle artmışŸ olması bizim maliyetlerimizin üzerine önemli bir baskı oluşŸturuyor. Oysa sektör olarak yurt içindeki satışŸ fiyatlarımızı artırmadık” değŸerlendirmesinde bulundu.
Toplantıya, TǜRKBESD yönetim kurulu başŸkan yardımcıları BarışŸ Orbay, Turgay DağŸ, yönetim kurulu üyeleri Emin Bulak, Fatih ǖzkadı ve genel sekreter Muharrem Yamaç da katıldı.
Beyaz Gazete