Bayraklı Belediye Meclisi, kentsel dönüşümün sağlanması adına önemli bir kararın altına imza attı.

 

Belediye Meclis Toplantısı’nda, Plan ve Proje Müdürlüğü’nce hazırlanan ve Tepekule ile Çay Mahallesi sakinlerini ilgilendiren 1/1000 ölçekli imar plan revizyonu oybirliği ile kabul edildi. Karar, onaylanmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderildi. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Büyükşehir’le yapılan görüşmeler olumlu geçti. Oradan da inşallah geçecek. Ondan sonra da Bayraklı’nın önünü açmış olacağız” diye konuştu.

İzmir’de gecekondulaşmanın yoğun olarak yaşandığı Bayraklı’da, vatandaşlarla müteahhitleri kentsel dönüşümde ortak bir zeminde uzlaştırma adIna imar planlarında revizyon çalışmasının ilk adımı atıldı. Belediye Meclisi’nde Tepekule ve Çay mahallelerindeki 48 hektarlık alanı kapsayan 1/1000 ölçekli imar plan revizyonu, CHP ve AK Partili belediye meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi.

BU KARARLAR TARİHE GEÇECEK
iki mahallede küçük parselleri birleştirerek imar planlarında değişiklik yaptıklarını belirten Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Belediyelerin yapmaya çalıştığı kentsel dönüşüm uzlaşmasında sıkıntı yaşanıyor. Vatandaş, “Oğlum, kızım var. Bunlara birer daire verin. İmar planlarını biraz daha iyileştirin. Ben de müteahhitle anlaşayım” diyor. Biz de bu kapsamda bir çalışma yürüttük. Küçük parseller birleştiriliyor ve inşaat hakları yukarıya doğru veriliyor. Caddeler 15 metre seviyesinden dar olmamak şartıyla yeniden dizayn ediliyor. Mecliste aldığımız bu karar tarihe geçecek. Dilerim bunu Bayraklı’nın tümüne yayarız. Büyükşehir’le yapılan görüşmelerin olumlu geçtiğini arkadaşlarım bana iletti. Oradan da inşallah geçecek. Ondan sonra Bayraklı’nın önünü açmış olacağız. İmar planlarının kabul edilmesinin ardından vatandaşlarla müteahhitlerin anlaştığı süreci birlikte izleyeceğiz. Aldığımız karar, Bayraklımız ve izmir için hayırlı olsun” dedi.
Posta