Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Başkentray’da günlük 520 bin kişiye hizmet edebilir hale geleceklerini belirtti. Arslan, yolcuların Ankarakart’ı Başkentray’da kullanabileceklerini vurgulayarak, “Nisan ayı ortası itibariyle Başkentray’ı Ankaralılara ve misafirlerine sunmuş olacağız” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara’da Kayaş ve Sincan arasında inşa edilen Başkentray’ın test sürüsünü gerçekleştirdi. Bakan Arslan, Kayaş Sincan arasındaki 36 kilometrelik Başkentray’ın test sürüşlerini gerçekleştirdikten sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Arslan, “İnşallah yaklaşık bir ay sonra Başkentray’ı metre standartlarında kullanmaya başladıklarında eminiz ki hem bize hem emeği geçenlere dua edecekler. Hem de diyecekler ki ‘Biz bu sıkıntıyı bu konforu yaşamak için yaşamışız’. O yüzden Ankaralılar bir ay sonra Başkentray’ı Banliyö sistemini metre standartlarında kullanıp memnun olacaklar. Elbetteki milletimizin memnuniyeti bizi de memnun ediyor” ifadelerini kullandı.

“BİZ GÜNLÜK 520 BİN KİŞİYE HİZMET EDEBİLİR HALA GELECEĞİZ”

Bakan Arslan, “Kayaş’tan Sincan’a yaklaşık 36 kilometre olan sistemimizde biz Nisan ayı ortası itibariyle metro standardında 32 banliyö seti ile yani toplamda 96 vagon ediyor ve her bir set 770 kişi taşıyor. Biz günlük 520 bin kişiye hizmet edebilir hala geleceğiz. Kapanmadan önce ortalama günlük 33 bin kişiye hizmet ettiğimizi düşünürseniz yeni kalite, yeni standart ile geldiğimiz nokta çok önemli. Projenin toplam maliyeti 1 milyar 227 milyon Türk Lirası” şeklinde konuştu.

Gerek hükümet olarak gerek bakanlık, gerek genel müdürlük olarak bu projenin daha önce başlaması ve bitmesi adına çok gayret sarf ettiklerini belirten Bakan Arslan, “Fakat ne yazık ki özellikle yüklenicilerin birbirine karşı dava açması, işi mahkemeye götürmesi nedeniyle fili anlamda işe çok geç başladık. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Kamu ihale kurumu ve kamu ihale sistemi ile ilgili süreçler daha hızlı yürümeli dediğimiz de birileri tepki gösteriyor. Fakat şu anki sistem gereği ihalelere teklif verenler birbirlerini mahkemeye götürüyorlar. Bizim de bir an önce millete hizmet etme konusunda ki acelemiz yerine gelmiyor. İşler daha geç yapılmak zorunda kalıyor. Dolayısıyla işe geç başlamak zorunda kaldık. Ancak gerek TCDD Genel Müdürümüze gerekse yüklenicilerimize teşekkür ediyorum. Yüksek hızlı trenler çalışırken yani hizmet altında bu tip bir işi yapmak ve nisan ortasını düşünürseniz yaklaşık 21 aylık periyoda böyle bir projeyi hizmete sunmak gerçekten bir başarıydı. Sizlerle birlikte test sürüşünü gerçekleştirdik. Gerçekten çok başarılı bir şekilde herhangi bir ses, herhangi bir gürültü ve her hangi bir rahatsızlık vermeden çok kaliteli bir şekilde yolculuk yapabilme şansımız oldu. Kaldı ki bu hatta kullanacağımız yeni setlerimizle bugün bu test sürüşünü gerçekleştirdik. Eminim ki yolcularımız Ankaralılar bundan memnun kalacaklar” diye konuştu.