SON yıllarda sanayicilerin en çok tercih ettiği iş kolu inşaat oldu.

 
1989’dan beri çikolata üreten Şölen, 1.5 yıl önce Balance Gayrimenkul adı ile gayrimenkule girdi. Sanayi yatırımlarının da sürdüğünü belirten Balance Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çoban, terör nedeniyle 1 yıldır Irak’taki çimento fabrikası çalışmalarının durduğunu söyledi. Yüzde 30 ortak oldukları Sincan Çimento Fabrikası’na Işid’in Haziran 2014’te el koyduğunu belirten Çoban, “Fabrikaya biz yüzde 30, Irak merkez hükümeti yüzde 15 ortak. 2 de yerel ortağımız var. Güvenlikten merkezi hükümet sorumluydu. Konuyu Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de konuştuk. Merkezi hükümetin yatırımımızın yarısını ödemesini bekliyoruz. Sorun çözülünce yatırımı tekrar değerlendirmek için tekrar masaya oturacağız. Riskli yerde kâr daha fazla. Ama her zaman piyango vurmaz, bu defa tersi oldu” dedi. İnşaata girmelerinin sanayi yatırımlarında frene basma anlamını taşımadığını belirten Çoban, yeşil ışık gördükleri noktalarda yatırıma devam edeceklerini söyledi.

İNŞAATA DEVAM
İnşaat sektöründen istediklerini bulduklarını belirten İsmail Çoban, yeni konut ve ofis projeleri de planladıklarını söyledi. Güneşli Basın Ekspres’teki Balance Güneşli’nin ilk yatırımları olduğunu, projedeki ofis ve ev-ofisleri Mart 2016’da teslim edeceklerini belirten Çoban, “İstanbul’da Avcılar, Silivri, Büyükçekmece’de ve memleketimiz Gazientep’te arsalarımız var. Ayrıca kat karşılığı anlaşmalar da gündemde” dedi. ‘Sanayiciden inşaatçı olmaz’ bakış açısını eleştiren Çoban, alanında uzman ekiplerle çalıştıklarını ve bu sayede sağlam ve kaliteli yapılar inşa ettiklerini dile getirdi.

20 ŞANTİYESİ OLAN ZORDA
311 birimlik Balance Güneşli projelerinde yüzde 42’lik satış gerçekleştirdiklerini belirten Çoban şunları söyledi; “Elbette yüzde 100’ünü satmış olmak isterdik. Ekonomideki daralma, siyasi belirsizlik, kur savaşları Türkiye’yi etkiliyor. Ama 2015 ne gıda ne de inşaat için ölü yıl değil. İnşaatta 20 şantiyesi olan için zor bir süreç olabilir. Ama biz tek bir proje üzerine odaklandığımız için sorun olmadı.” Dolardaki artışın Yabancı yatırımcı için avantaj haline geldiğine dikkat çeken Çoban, bu dönemde yerliden çok yabancı gayrimenkul alıcıların aktif olduğunu dile getirdi.

İNŞAAT DAHA MI KÂRLI?
İnşaatın sanayiye kıyasla daha kârlı olduğu görüşlerini değerlendiren Çoban, “Gayrimenkul bire bin veriyor sanılıyor, ama öyle değil. Sanayide yatırım yapınca belli bir noktada durmak zorundasın. Mesela geçen yıl Şölen için 200 milyon dolar yatırım yaptık, çünkü gerekli olan rakam bu. Ama Balance Güneşli gibi 300 milyon liralık yatırım yapacak daha çok fırsat var. Bir de gayrimenkulde yatırımın geri dönüş süresi daha hızlı” dedi. Balance Güneşli’nin yanında yer alan arsayı da satın aldıklarını belirten Çoban, projenin devamı olarak yeni bloklar da planladıklarını söyledi.
Hürriyet