Teşvikten sadece bakıcılar değil ev hizmetlerinde çalışanlar da yararlanacak. Destek kapsamında ev işlerinde çalışanlar için işverenin ödeyeceği sosyal güvenlik priminin 700 lirasını devlet karşılıyor.

EVDE bakıcı çalıştıranlar ayda 700 lira teşvik alabilecek, böylece çalışanın sosyal güvenlik priminin tamamı devlet tarafından karşılanmış olacak. Bu destekten sadece bakıcılar değil ev işlerinde tüm çalışanlar yararlanacak. Konunun detayına geçmeden önce ev hizmetlerinde çalışanlar kimlerdir, kısaca değineyim.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na göre; ev içerisinde yaşayanlar tarafından yapılabilecek temizlik, ütü, yemek, çamaşır, bulaşık yıkama, alışveriş ve bahçe işleri ile çocuk, yaşlı veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işlerinin ev halkı dışındaki bireyler tarafından yapılması ev hizmeti sayılıyor. Ancak aynı evde oturan üçüncü dereceye kadar akraba olanların yaptıkları işler ev hizmeti olarak sayılmıyor.

Ev hizmetlerinden çalışanların sigortalılıkları ise bir ay içinde 10 günden az ya da 10 günden fazla çalışma süresine göre farklılık gösteriyor. Çalışan, bir ay içinde 10 günden az çalışıyorsa işveren tarafından iş kazası ve meslek hastalığına karşı sigortalanıyor ve prim tutarı da farklı oluyor; 10 gün ve üzerinde çalışıyorsa şartlar ve primler de değişiyor.

10 GÜNDEN FAZLA ÇALIŞANLAR

İşte, bu 700 liralık teşvik de ev işlerinde 10 gün ve üzeri çalışanları kapsıyor. Bugün için ev işlerinde hizmetli çalıştıranlar, her ay asgari ücretin (2.029,50 TL) yüzde 34.5’i oranında -ki bu da aylık 700.1 lira ediyor- sosyal güvenlik primi ödüyor. İster bakıcı olsun, ister temizlikçi; 700.1 liralık sosyal güvenlik priminin tamamı devlet tarafından karşılanıyor. Tabii bu teşvikten yararlanmanın bazı koşulları var. Prim desteği, 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2010 tarihleri arasını kapsıyor ve çalışanın bu tarihlerde işe alınmış olması gerekiyor. Yani, ev işi için ilk kez birini işe alıp, sosyal güvenlik sistemine kaydını yaptıracaksınız ya da mevcut çalışanınızın üzerine ilave bir kişi daha işe alıp, yeni istihdam yaratmış olacaksınız. Geçen yıl ev işlerinde çalışanınız vardı ve işten çıkardınız, şimdi yerine yenisini aldınız; teşvikten yararlanamazsınız. Şunu de belirteyim, eğer işe alacağınız kişi emekliyse yine destekten yararlanamıyorsunuz. Şartlardan biri de işe alınacak kişinin son üç ay içerisinde işsiz olması.