Sabah Gazetesi’nden İbrahim Acar’ın haberine göre Bonn’daki konferansa ÇATIDER Başkanı Nazım Yavuz, sunum için davet edildi. 50 yabancı şirket yatırımı düşündüklerini belirtti. 7 firma ise yatırım kararı aldı.

Türkiye’ nin arka arkaya başlattığı dev altyapı yatırımları Avrupalı devlerin yatırım iştahını kabartıyor. İnşaat, tüneller gibi büyük projelerde kullanılan su yalıtımı ürünlerinin üreticileri, Türkiye’yi 2014’te özel olarak davet ederek geniş bir sunum istedi. Almanya’da yapılan Su Yalıtımı Membranları Konferansı’na ÇATIDER Başkanı Nazım Yavuz katıldı. Konferensa Türkiye’nin onur konuğu olarak çağrıldığını belirten Yavuz, “Yaptığımız sunum sonrası şirketlerin tamamı yatırımı düşündükerini, 50’si ise ciddi olarak harekete geçtiğini belirtti” dedi. Yavuz, geçen yıl Bonn’da yapılan toplantıya kendini de konuşmacı olarak çağırdıklarını anlatarak, şöyle konuştu: “Burada pazarı anlattım. 25 ülkeden 150 katılımcı vardı. Türkiye’ye büyük bir ilgi var. Bu toplantıya katılamayan bir İngiliz şirket aradı. ‘Sizin sunumuzu duyduk, bunu bize gönderir misiniz, yatırım niyetimiz var’ dedi.” Kendisinden bilgi alan 50’ye yakın şirketin 7’sinin ciddi olarak yapı kimyasalları ve likit membranlar alanında yatırımı düşündüklerini belirten Yavuz, “Bu şirketlerin potansiyel yatırım tutarı 70 milyon euro civarında olur. Bir fabrika 10 milyon euroya kuruluyor. SIKA gibi büyük kurumlar da bu bilgileri görünce kapasitelerini artırmayı düşündüklerini belirtti. Yabancılar sadece Türkiye pazarını değil, komşularını da dikkate alarak buraya yatırımı düşünüyorlar” diye konuştu. Yavuz, gelecek yatırımcının Mısır, Suriye, Irak gibi ülkelere uzun vadede Türkiye’den açılmayı planladıklarını belirterek “Avrupalılar pazarları durduğu için gelmek istiyorlar” dedi.

TALEBE YETİŞEMEDİ YENİ FABRİKA KURDU

Türkiye’nin yalıtımda 100 milyon metrekarelik bir pazara sahip olduğunu söyleyen Nazım Yavuz, Türk inşaat malzemesi sektörünün 23 milyar dolarlık ihracat kapasitesinin bulunduğunu söyledi. Yavuz, “Dünyada 5’inci, Avrupa’da 3’üncüyüz” diye konuştu. Şirketleri Multiplan’ın Türkiye’nin potansiyelinin en güzel örneği olduğunu da vurgulayan Yavuz, “35 yıllık Alman şirketi olan Multiplan’la 2004’te ortaklık kurduk. İthalatla başladık. 3 yıl sonra talebimize yanıt veremediler. Bu nedenle de Türkiye’de yatırım kararı aldılar” şeklinde konuştu. Yavuz, şunları söyledi: “Türkiye’de saatte 600 kilo kapasiteyle PVC membran üretimine başladık. 2010’da bin 200 kiloya çıktı. 2011’de bir hat daha satın aldık. 2015’te yeni hat kuruldu. Onun da kapasitesi saattesi 3 bin ton. Yeni bir yatırım daha yapıyoruz, bununla da Avrupa’nın 3’üncü büyük üreticisi olacağız.”

Sabah