İstanbul’un iki yakasını Marmaray’ın ardından ikinci kez denizin altından birleştiren Avrasya Tüp Tüneli 20 Aralık’ta hizmete açılacak.

2 kıtayı karayoluyla bağlayacak
Avrasya Tüneli’nde geri sayım başladı Marmaray’dan farklı olarak iki kıtayı karayoluyla bağlayan proje sayesinde 100 dakika süren Kazlıçeşme-Göztepe arası yolculuk, 15 dakikaya inecek.

Projenin temeli 2011’de atıldı
Avrasya Tüneli’nde geri sayım başladı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü görevini yürütürken ihale sürecinde etkin bir rol üstlendiği projenin temeli 26 Şubat 2011’de atıldı.

Açılışına bakan olarak katılacak
Avrasya Tüneli’nde geri sayım başladı Kısa sürede yapımı tamamlanan proje açılışa hazır hale gelirken, Arslan da temelini attığı tünelin 20 Aralık’taki açılışında bu kez bakan olarak yer alacak.

Yatırım tutarı 1.2 milyar dolar
Avrasya Tüneli’nde geri sayım başladı Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilen projenin toplam yatırım tutarı 1 milyar 245 milyon dolar oldu.

Proje iki katlı
Avrasya Tüneli’nde geri sayım başladı Günde en az 100 bin aracın kullanması planlanan proje, iki katlı inşa edildi.

Olumsuz hava koşullarında kesintisiz yolculuk
Avrasya Tüneli’nde geri sayım başladı Her katta 2 şeritten tek yönlü geçiş sağlayan proje, sis, buzlanma gibi olumsuz hava koşullarında da kesintisiz yolculuk imkanı sunacak.

Yalnızca hafif araçlar tarafından kullanılacak
Avrasya Tüneli’nde geri sayım başladı Tarihi yarımadanın batısındaki Zeytinburnu ve Bakırköy ile Anadolu Yakası’nda Üsküdar ve Kadıköy arasında güvenli ve hızlı bir bağlantı sağlayacak Avrasya Tüp Tüneli, yalnızca hafif araçlar tarafından kullanılacak.

Ağır taşıt, motosiklet ve yayalara kapalı
Avrasya Tüneli’nde geri sayım başladı Tünel, ağır taşıt, motosiklet ve yayaların geçişine kapalı olacak.

Boğaz geçişi…
Avrasya Tüneli’nde geri sayım başladı Avrasya Tüp Tüneli projesinin en önemli aşaması olan 3 bin 344 metrelik boğaz geçişi, geçen yıl ağustosta tamamlandı.

Avrupa yakası…
Avrasya Tüneli’nde geri sayım başladı Proje kapsamında Avrupa yakasındaki 5,4 kilometrelik sahil yolu Kazlıçeşme’ye kadar 6 şeritten 8 şeride çıkarılırken, yaklaşık 1,5 kilometrelik kısım yerin altına alındı.

Asya yakası…
Avrasya Tüneli’nde geri sayım başladı Asya yakasında ise D-100 karayolunun 3 bin 800 metrelik bölümünde Göztepe’ye kadar yol ve kavşak düzenlemesi yapıldı.

47 ayda tamamlandı
Avrasya Tüneli’nde geri sayım başladı Mevcut yol 6 şeritten 8 şeride çıkarıldı. Yapılan çalışmalar 55 ay olarak belirlenen zamandan 8 ay önce yani 47 ayda tamamlandı.

24 yıl sonra kamunun olacak
Avrasya Tüneli’nde geri sayım başladı Projenin tasarım ve inşaatını gerçekleştiren yüklenici firma, tüneli 24 yıl 5 ay süreyle işletecek. İşletme süresinin tamamlanmasıyla Avrasya Tüp Tüneli kamuya devredilecek.

Cnn Türk