Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Avrasya Tüneli’nin açılış töreninde 1 milyar 245 milyon dolara mal olan projede yılbaşına kadar tüm gelirin şehit ve gazilere aktarılacağını duyurdu. Ayrıca yılbaşına kadar geçiş ücreti de 15 TL olacak.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, yarın sabah itibariyle araçlara açılacak ‘Avrasya Tüneli’nin yılbaşına kadar tek yön ücretinin 15 lira olacağını ve 1 Ocak’a kadar tünel geçişlerinden elde edilecek tüm gelirin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın şehit ve gaziler için olan hesabına aktarılacağını açıkladı.

Yani yarından itibaren 10 gün boyunca 15 lira olan geçiş ücreti şehit ve gazilere gidecek. Erdoğan, yılbaşında ise Türk Lirası olarak geçiş ücretinin açıklanacağını bildirdi. Avrasya Tüneli’nin açılış töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 4 yılda inşa edilen ve kendi alanında pek çok ilkler kullanılarak tamamlanan Avrasya Tüneli’nin proje ve inşaat aşamasında bir çok ödül aldığını belirtti.

Tünelin hizmete girdikten sonra daha büyük ilgi göreceğine inandığını vurgulayan Erdoğan şöyle konuştu: “Maliyeti, 1 milyar 245 milyon dolar, Türk Lirası olarak yaklaşık 4.5 milyar lira. 100 bini aşkın araç dışarıdaki hava şartlarından etkilenmeden rahat şekilde burayı kullanacak. Artık fırtına çıktı, vapur seferleri iptal oldu, sis çöktü, köprüde trafik durdu, gibi haberleri geride bırakıyoruz. Bir taraftan Marmaray, bir taraftan Avrasya tüneli.”

Açılış töreninde, İstiklal Marşı ile Kuran okunurken, kurdele kesiminden önce ise tünelin dualarla hayırlı olması temenni edildi.

25 YIL 180 MİLYON TL

Avrasya Tüneli sayesinde İstanbul’un iki yakasının arasının dışarıdaki iklim şartlarından etkilenmeden kesintisiz araç ulaşımı mümkün hale geldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu eser için devletin kasasından tek kuruş çıkmadığını vurguladı. Erdoğan şöyle devam etti: “İş bilenin kılıç kuşananındır. Tünelin inşasının üstlenen firmadan bir bölümünü öz kaynaklarından bir bölümünü de kredi olarak finansmanını kendileri sağladı. Yaklaşık 25 yıl boyunca kamu payı ve vergilerle Hazine’ye yılda 180 milyon lira gelir gelecek. Tünelin işletmesin bu sürenin sonunda tamamen devlete geçecek. Harem ve Çatladıkapı arasındaki tünel ve yollar sayesinde Kazlıçeşme-Göztepe arası 15 dakikaya iniyor.”

Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Ahmet Arslan tünelin tam ortasından araçlarından inerek bir süre yürüdüler.

30 OCAK’TA 7/24

İlk etapta 30 Ocak’a kadar tünelin sabah 7, akşam 9 hizmet vereceğini belirten Erdoğan gerekli sistem düzenlemeleri ve entegrasyonu yapıldıktan sonra 30 Ocak itibariyle de 7 gün 24 saat işletmeye geçeceğini vurguladı. Erdoğan “Bundan sonra sıra Kanal İstanbul’da. İnşallah Karadeniz’i Marmara’ya bağlayacağız. Kanal İstanbul ve Çanakkale Köprüsü’nü hayata geçirmenin hazırlıkları içindeyiz. 18 Mart’ta Çanakkale Köprüsü’nün temelini atıyoruz. Önümüzdeki yıl Kanal İstanbul’da temel atma noktasına geleceğiz.”

Hürriyet