Asya ile Avrupa kıtalarını deniz tabanının atından karayoluyla birleştiren Avrasya Tüneli’nden ilk araç geçişleri Kazlıçeşme ve Göztepe’den eş zamanlı olarak sabah 07.00’den itibariyle başladı. Kazlıçeşme – Göztepe arası ulaşım 15 dakikaya indi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz Salı günü açılışı gerçekleştirilen ancak sinyalizasyon çalışmaları tamamlanamadığı için trafiğe açılamayan Avrasya Tüneli’nden ilk geçişler Kazlıçeşme ve Göztepe güzergahından eş zamanlı olarak saat 07.00 itibariyle başladı.

SÜRÜCÜLERE ÇİÇEK VE ANAHTARLIK

Sürücüler sabah 07.00’da geçiş için tüneli kullanmaya başladı. Dubaları kaldırmasıyla araç geçişine açılan Avrasya Tüneli’nden ilk geçen sürücülere çiçek, güvenlik broşürü ve anahtarlık hediye edildi.

Avrasya Tünelinden geçişler başladı100 DAKİKADAN 15 DAKİKAYA İNDİ

Kazlıçeşme-Göztepe hattında gerçekleştirilen Avrasya Tüneliyle iki kıta arasındaki yolculuğu 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek.

Tünelde maksimum hız saatte 70 kilometre olarak belirlenirken, geçiş ücretleri yılbaşına kadar otomobil için 15, minibüsler için ise 22,50 Türk Lirası olacak.

Fatih Sultan Mehmet ve 15 Temmuz Şehitler Köprülerindeki trafik yoğunluğunu büyük ölçüde azaltması beklenen tünel, şimdilik her gün 07.00-21.00 saatlerinde kullanılabilecek. Tünel, 30 Ocak 2017 tarihi itibarıyla günün 24 saati hizmet verir hale getirilecek.

Avrasya Tüneli’nden günlük 100 bin ila 120 bin aracın geçeceği öngörülüyor.

Hürriyet