Eylül ayında AVM’lerde ziyaretçi sayısında yüzde 4,7 azalma yaşandı. ANCAK aynı ay ciro endeksi yüzde 7,6 artış gösterdi.

Son dönemde ülkeye bir uzaylıların gelmediğinden dem vuran mağazacılar AVM’lerin kapanabileceğini söylemişti.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin eylül ayı sonuçları bu konuyu yeniden gündeme taşıdı. Eylül ayında AVM’lerde ziyaretçi sayısında yüzde 4,7 azalma yaşandı. ANCAK aynı ay ciro endeksi yüzde 7,6 artış gösterdi.

Detaylar şöyle:
Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2016 Eylül döneminde bir önceki yılın eylül ayı ile karşılaştırıldığında nominal yüzde 7,6’lık bir artışla 199 puana ulaştı.
AVM Endeksi verileri üçüncü çeyrek bazında da geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreği ile karşılaştırıldığında yüzde 1,6 artış gösterdi. Endeks üçüncü çeyrekte 191 puana ulaştı.

AVM’lerdeki kiralanabilir alan (m2) başına düşen cirolar Eylül 2016 döneminde İstanbul’da 819 TL, Anadolu’da 720 TL olarak gerçekleşti. Türkiye geneli metrekare verimliliği Eylül 2016’da 760 TL’ye ulaştı.
Çeyrek bazlı metrekare başına düşen cirolarda 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 4’lük bir düşüş yaşandı. 2016 yılı 3.çeyrekte metrekare verimliliği 729 TL şeklinde gerçekleşti.

Geçtiğimiz yılın eylül ayı ile karşılaştırıldığında 2016 Eylül döneminde kategoriler bazında endeks yüzde 8’lik bir artış gösterdi. En yüksek ciro artışı ise AVM’lerdeki diğer* alanlar kategorisinde yüzde 23’lük artışla yaşandı. Geçtiğimiz yılın eylül ayı ile karşılaştırıldığında Eylül 2016’da hipermarket kategorisi yüzde 16, giyim kategorisi yüzde 12, yiyecek kategorisi ciroları yüzde 2, ayakkabı-çanta kategorisi yüzde 0,5 artış kaydederken teknoloji kategori ciroları yüzde 21 oranında düşüş gösterdi.

Para Analiz