Alışveriş Merkezleri (AVM) ciro endeksi, ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1 artarak 204 puana yükseldi.

Alışveriş Merkezleri (AVM) ciro endeksi, ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1 artarak 204 puana yükseldi. AVM’lerde kiralanabilir alan metrekare başına düşen cirolar ekim 2016 döneminde İstanbul’da 907 TL, Anadolu’da 693 TL olarak gerçekleşti. Türkiye geneli metrekare verimliliği ekim 2016’da 778 TL’ye ulaştı.

Kategoriler bazında en yüksek ciro artışı ise ayakkabı-çanta kategorisinde yüzde 10’luk artışla yaşandı. Geçen yılın ekim ayı ile karşılaştırıldığında ekim 2016’da hipermarket kategori ciroları yüzde 8, giyim ciroları yüzde 7, yiyecek ciroları yüzde 5, teknoloji kategori ciroları yüzde 5 artış kaydederken, AVM’lerdeki diğer alanlar kategorisinde yüzde 8’lik düşüş yaşandı. Ekim 2016 verileri bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde yüzde 3.8’lik azalma oldu.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan endeks hakkında konuşan AYD Başkanı Hulusi Belgü, “Kurlardaki yükseliş harcama kalemlerinde tasarrufa yönelme eğilimi oluşturabiliyor” dedi. Belgü, “Kozmetik, mobilya, sinema, eğlence gibi daha ötelenebilir ihtiyaçların bulunduğu diğer alanlar kategorisinde yaşanan düşüş bize müşterilerin zorunlu harcamalarına yöneldiğini gösteriyor. Fakat giyim ve ayakkabı sektöründe hızlı çıkış devam ediyor. Kamu otoritelerinden gelen güven verici ve yatırımı destekleyici tedbirler sonrası pozitif bir ortamda aralık ayını geçireceğimizi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

İTO