Alışveriş merkezleri (AVM) Ciro Endeksi, 2017 yılı ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 düşerek 199 puana geriledi.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research Company tarafından oluşturulan AVM Ciro Endeksinin 2017 yılı ocak ayı sonuçları açıklandı.

Verilere göre ciro endeksi, bu yılın ocak ayında geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 1,4’lik azalışla 199 puana düştü.

Aynı dönemde AVM’lerdeki kiralanabilir alanda metrekare başına düşen ciro, İstanbul’da 854 lira, Anadolu’da 696 lira olurken, Türkiye geneli metrekare verimliliği 719 lira olarak kaydedildi.

En çok ciro artışı yüzde 9 ile ayakkabı-çantada
AVM Ciro Endeksinde kategori bazında karşılaştırma yapıldığında, en çok ciro artışının yaşandığı alan yüzde 9’luk artışla ayakkabı-çanta oldu.

Geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında 2017’de yiyecek kategorisinin cirosunda herhangi bir değişim yaşanmazken, giyim ve AVM’lerdeki “diğer alan” kategorisinin cirosunda yüzde 1, teknoloji kategori cirosunda yüzde 2, hipermarket cirosunda ise yüzde 5’lik düşüş görüldü.

Ziyaret sayısı endeksinde ise ocak 2017’de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,4’lük azalma yaşandı.
Açıklamada görüşlerine yer verilen AYD Başkanı Hulusi Belgü, 2016 yılı boyunca yaşanılan hem siyasi hem de ekonomik çalkantıların, gerek perakendecileri gerekse AVM müşterilerini 2017 yılında daha temkinli bir başlangıç yapmaya sevk ettiğini bildirdi.

Yeni Şafak