AVM Ciro Endeksi Eylül 2017 sonuçları açıklandı. Eylül 2017’de avm ciro endeksi yüzde 8,5 oranında artış gösterdi…

 

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research ortaklığında hazırlanan AVM Endeksi’nin Eylül ayına ilişkin sonuçları açıklandı.

AVM ciro endeksi Eylül 2017’de bir önceki yılın aynı ayı ile kıyaslandığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 8,5 artış gösterdi ve 216 puana ulaştı.

AVM Endeksi verileri üçüncü çeyrek bazında da geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreği ile karşılaştırıldığında yüzde 19,4 arttı.

AVM’lerde kiralanabilir alan başına düşen cirolar Eylül 2017’de İstanbul’da 958 TL, Anadolu’da 731 TL olarak gerçekleşirken, Türkiye geneli metrekare verimliliği ise Eylül 2017’de 822 TL oldu.

Çeyrek bazda metrekare verimliliği 870 TL olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 19,3’lük bir artış yaşandığı görüldü.

Teknoloji Kategorisi Yükselişte
Eylül ayında kategoriler bazında en yüksek ciro artışı yüzde 38,5 ile teknoloji kategorisinde yaşandı. Geçtiğimiz yılın Eylül ayı ile karşılaştırıldığında AVM’lerdeki yiyecek içecek kategori ciroları yüzde 12,8, giyim kategori ciroları yüzde 0,9, ayakkabı kategori ciroları yüzde 0,5 ve diğer* alanlar kategori ciroları yüzde 13,7 ile artış gösterdi. Hipermarket kategori cirolarında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,2 azalış gözlemlendi.

Ziyaret Sayısı Endeksi
Ziyaret sayısı endeksi üçüncü çeyrek bazında ise geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 1,9’luk azalma görüldü.