Antalya, G20’nin ardından şimdi de 2016’da yapılacak Expo’ya hazırlanıyor. Expo 2016 Antalya’nın simgesi olacak Expo Kulesi’nin inşaatı ise geçtiğimiz ay başladı.

Kule ve kongre merkezinin inşaatını üstlenen TACA Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Akkurt, kule inşaatının 6 ay gibi rekor bir sürede tamamlanacağını anlattı.

250 MİLYON LİRALIK YATIRIM
Expo Kulesi’nin Türkiye’de ve yakın coğrafyada ilk kez kullanılan bir yöntemle hayata geçirildiğini belirten Akkurt, “Kulenin 6 ay içinde bitirilmesi için iklim koşulları büyük önem taşıyor. Önümüz kış. Kış aylarında kule tepesinde çalışma koşulları çok zor. Bu nedenle kulenin taşıyıcı omurgasını diktikten sonra, en tepedeki geniş bölümü aşağıdan tamamlayıp, yukarıya taşıyacağız” dedi. Akkurt, süreci şöyle özetledi: “Aşağıda yapımını bitirdiğimiz alanları yukarıya taşımak için inşaatın omurgasına kayar bir kalıp yerleştirdik. Kule omurgasının en tepesine de bu ağır yükü taşıyacak asansör motorları koyduk. Böylece inşaat tamamlandıkça, bölümler yukarı çekilip monte edilecek.” Temmuz 2015’te inşaatı başlayan ve toplam yüksekliği 120 metre olan Expo Kulesi’nin önümüzdeki yılın mart ayında tamamlanacağını anlatan Akkurt, “Hem kule hem de kongre merkezi toplamda 250 milyon liralık projeler” dedi.

‘İNGİLTERE’DE OFİS AÇMAK İSTİYORUZ’
Dünyanın farklı ülkelerinde farklı uzmanlık alanları bulunduğunu söyleyen Tayyar Akkurt, “Mesela ABDli’ler projeler konusunda uzman. ABD’deki iştirakimiz TAG Group’u kurarken de bunu hesapladık. Şimdi hedefimiz İngiltere. Sözleşme mühendisliğinde çok iyiler. Orada da bir ofis açmak istiyoruz” dedi.

Sabah