İki dev organizasyon için şehir adeta şantiye alanına dönerken, hummalı çalışmalar G20 zirvesi öncesi büyük ölçüde bitecek, EXPO 2016 öncesi de nihayete erecek.

Antalya’da çalışmaları süren kavşak projelerinin en ilgi çekici olanı Demokrasi Kavşağı’nda Aspendos Bulvarı’ndan gelen ve Antalya Havalimanı istikametine devam eden alt geçit bölümü G20 Zirvesi öncesi tamamlanacak ve trafiğe açılacak.

ARALIK’TA YENİ PROJE
Öte yandan Demokrasi Kavşağı’nın yenilenen üst geçit projesi de görücüye çıktı. Üst geçidin yapımına ise G20 Zirvesi’nin ardından başlanacak. G20 Zirvesi sonrası 1 Aralık itibariyle Demokrasi Kavşağı köprü geçidine ve Havalimanı Kavşağı revizyonuna başlayacaklarını açıklayan Karayolları 13’üncü Bölge Müdürü Şenol Altıok, “Gazi Bulvarı’ndan gelen ve havalimanı istikametine devam eden güzergahta kavşakta bir köprü geçişi yapacağız. İmar düzenlemelerinin ardından Kırcami de bu kavşağa bağlanacak. Ayrıca tek dönüşlü bir kavşak olan Havalimanı Kavşağı’nı da 4 yapraklı yonca haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.

EXPO’YA YETİŞECEK
Açılışı yapılan kavşaklarda yan kolların bağlantı çalışmalarının devam ettiğini anlatan Altıok, “Projeyi asıl yapmamıza gerekçe olan EXPO 2016 Nisan ayında başlayacak. Nisan ayına kadar yapımına devam ettiğimiz ve bitirdiğimiz 10 kavşak tüm eksikleriyle bitmiş olacak. Antalya’nın en batısıyla en doğusunu kesintisiz birleştirmek istiyoruz” dedi.

10 KAVŞAKTA ÇALIŞMA VAR
Antalya’da en yoğun trafiğin limandan başlayan ve Serik çıkışına kadar devam eden güzergahta yaşandığını ifade eden Altıok, “Yıllık araç sayısı 50 binin üzerine çıktı. Sinyalize edilmiş hemzemin kavşakların trafiği aksattığı görünüyordu. Öncelikle trafiği en yoğun olan kavşaklar belirlendi. 2014 Aralık’ta ihale yapıldı. 2015 Mart ayında başladı. Bu ihale kapsamında 10 kavşakta çalışma yapılıyor” dedi.

TOPLAM BÜTÇE 300 MİLYON
Şenol Altıok, 2014’te biten 2 kavşakla birlikte toplam 12 kavşağın bütçesinin, yol çalışmaları, yaya üst geçitleri ve peyzaj çalışmalarıyla birlikte 300 milyon TL’ye ulaştığını ifade etti. Son olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin’in katıldığı törenle ANFAŞ, Kadriye ve Belek kavşaklarının açılışının yapıldığını hatırlatan Altıok, “Hal, Koyunlar ve Aksu kavşaklarını da 2015 yılında açtık. Demokrasi ve EXPO kavşaklarındaki çalışmaları da G20 zirvesinden önce, en geç 10 Kasım’da tamamlamış olacağız. EXPO Kavşağı bitecek, Demokrasi Kavşağı’nda ise alttan trafik açılacak” diye konuştu.

Sabah