Menderes Türel’in ‘Çılgın projesi’nin detayları ortaya çıkıyor. Resmi açıklamayı yarınki basın toplantısında Türel yapacak.

Antalya’nın ‘çılgın projesi’ Boğaçayı projesi 1 Aralık Salı günü Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından kamuoyuna açıklanacak.

Toplantıya her partiden belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve kentin kanaat önderleri davet edildi.

SON SUNUM G20’DE
Yarın açıklanacak proje Başkan Türel’in, 2009 yerel seçimlerine giderken açıkladığı projeden büyük farklılıklar içeriyor. Projede 1935 yılında kurulan Amerika merkezli, bin 500’ün üzerinde mimar ve şehir planlamacısının çalıştığı uluslararası Perkins Will mimarlık ve tasarım ofisinin imzası bulunuyor. Projeye ilişkin son sunum Başkan Türel’e Antalya’da toplanan G20 Liderler Zirvesi’nde yapıldı.

4 AYAKLI PROJE
Başkan Türel, firma temsilcilerinin de katılımıyla açıklanacak projenin 4 ayağı bulunduğunu söyledi. Türel, projenin ilk ayağının taşkın önleme, 2’nci ayağında kum ve çakılın yönetimi, 3’üncü ayağında deniz suyu tuzlanma çalışması ve son ayağında projenin görünen yüzü üstyapı binalarının yer aldığını kaydetti.

PROJE CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKANA SUNULDU
Projeyi G20 öncesi hazırlıkları yerinde görmek için Antalya’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la da paylaştıklarını anlatan Türel, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na da 7 Haziran seçimleri döneminde sunduklarını vurguladı. Başkan Türel, projenin en önemli paydaşının DSİ olduğunu da belirterek, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na da konuyla ilgili bilgi verildiğini kaydetti. Projenin üzerinde 1.5 yıldır hassasiyetle çalıştıklarını ve artık sunum aşamasına geldiklerini aktaran Türel, “Bir dünya projesine imza atmak için çalışıyoruz” dedi.

Sabah