Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’yle (AKM) ilgili 26 Kasım’da ihale çağrısına başlayacaklarını, 25 Aralık’ta ihaleyi yapacaklarını, 2019 Ocak ayında sözleşmenin yazılması ve yer teslimi tamamlanarak, şubat ayında temel atma işlemine başlayacaklarını bildirdi.

Ersoy, CNN Türk televizyonunun canlı yayınında bakanlığın Türk Hava Yolları ile “Direkt Turizm Hamlesi” adıyla çalışma başlattığını ve Nisan 2019’da dünyanın 13 noktasından Türkiye’nin önemli destinasyonlarına haftada 67 sefer yapılacağını, bunu 100’e çıkartmayı istediklerini söyledi. Turizmde bu yıl 40 milyon turist sayısının geçileceğini ifade eden Ersoy, “40 milyon, Türkiye’nin ağırladığı en yüksek turist sayısı. Turizmde bu sene rekor kırılacak. 2019 verileri gelmeye başladı. Erken rezervasyon rakamları gelmeye başladı. Orada da çok ciddi rakamlar var. Büyüme devam edecek gibi. Önümüzdeki sene 48 milyon turist gelir diye düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Hindistan, Çin ve Japon’da Türkiye’yi tanıtmak için yeni hedefler belirlediklerine değinen Ersoy, Japon turist sayısında bu yıl yüzde 90 artış olduğunu belirtti.