Anahtarınızı evde unuttunuz ya da misafiriniz geldi ve kapıda kaldı.Alarm sisteminizi sürekli kontrol altında tutmak da istiyorsunuz ve açık unutulan ocağın gazını anında kesmek…Birbirinde bağımsız bir dizi sorun gibi gözükse de akıllı evlerin sağladığı kolaylıklar arasında tüm bunları yapabileceğiniz bir teknoloji sağlandı.
Her gün değişen gelişen inşaat sektörü farklı rekabet alanları açıyor. Yeni konut projeleri lokasyon, metrekare büyüklüğü, kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi sağlarken, kullanıcılar artık akıllı ev teknolojisini de göz ardı etmiyor.İşte bu doğrultuda Ankara’da planlanan Azel Kule de akıllı ev sistemlerinin tüm kolaylıklarını müşterilerine sunan projeler arasında yer alıyor.
Başkent’in gelişim aksı olan batı girişinde, modern mimarisiyle dikkat çeken proje,akıllı ev sistemlerinin sağladığı konfor ve güvenliği konut alıcısına sağlıyor.
Azel Kule Proje Koordinatörü Hüseyin Toğay akıllı ev teknolojisinin lüksten çok artık bir ihtiyaç olduğunu vurgulayarak:”Sistemin, gündelik hayatın koşturmacası içinde sıkça karşılaşılan sorunlara getirdiği çözümler sayesinde de ev sahiplerinin gözünü arkada kalmıyor. Örneğin evden çıktınız ocağı, elektriği suyu açık mı bıraktım endişesi yaşıyorsanız, anında cep telefonuyla elektrik, suyu ya da gazı kesmek mümkün. Anahtarı evde unuttunuz, ya da çocuğunuz, anne babanız, misafiriniz eve geldi yoksunuz, bulunduğunuz yerden cep telefonundan bir tuşla kapınızı açma rahatlığını yaşayabiliyorsunuz. Akıllı ev sistemi, kadınların en çok şikayetçi olduğu gereksiz kablo sorunu da ortadan kaldırıyor. Evin her yerinden fışkıran kabloların oluşturduğu görüntü kirliliği, kablosuz haberleşen cihazlar sayesinde tarih oluyor. Sesle kontrol, online sipariş, konsiyerj hizmetleri, alarm kontrol, alarm sırasında elektrik, su, gazı kesme, sesli not bırakma, kata asansör çağırma, sesli ve görüntülü not alma, güvenlik kamerası kayıtlarını izleyebilme, misafire sesli mesaj bırakabilme, daireler arası kısa mesaj ve tek merkezden tüm binaya duyuru gönderebilme özellikleri de akıllı ev sistemimizle alınabilecek hizmetler aradında bulunuyor.”dedi.
Projede Aypro’nun ürünlerni kullandıklarını bildiren Toğay, şunları sözlerine ekledi:
“Azel Kule’de kullanılan akıllı ev sistemi, gündelik hayatı tek bir konsol ile yönetmek üzerine kurulu. Altyapısı hazır halde müşterilerimize sunduğumuz, opsiyonel olarak istedikleri gibi geliştirebilecekleri akıllı ev sistemi, bir evde bulunabilecek tüm elektronik cihazlarla uyum içinde çalışıyor. Görüntülü diyafon, kameralı güvenlik, alarm, enerji tasarrufu gibi bina kontrol sistemlerinin yanı sıra aydınlatmalar, perde ve panjurlar, iklimlendirme sistemi, TV, DVD, uydu alıcısı, müzik sistemi ve diğer tüm ev aletlerini tek dokunuşla kontrol etmek mümkün. Hem ekonomiyle hem de doğayla barışık bir sistem. Hareket sensörü sayesinde gereksiz ışıklar sönüyor. Mevsimsel olarak kendini ayarlayabilen sistem, perde ve panjurları açıp kapatarak gereksiz ısı kaybını önlüyor. Böylelikle ısıdan ve elektrikten tasarruf edilmiş oluyor.”