Gayrimenkul sektörünün yüksek kârlı projelerine imza atan Akfen GYO, finansal sonuçlarını açıkladı.
Türkiye’nin şehir otelciliği konseptine odaklı ilk ve tek gayrimenkul yatırım ortaklığı olan Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, 2014 finansal sonuçlarını paylaştı.Buna göre,konsolide kira gelirleri bir önceki yıla kıyasla yüzde 24 artarak 51 milyon TL olarak gerçekleşti. Şirketin konsolide FAVÖK’ü bir önceki yıla göre yüzde 36 artarak 39,5 milyon TL olurken; FAVÖK marjı bir önceki yıla göre yüzde 7 oranında artarak yüzde 77 seviyesine ulaştı. Euro-Ruble kurunun yükselmesinden dolayı oluşan kur farkının etkisi ile şirket net dönem zararını 2,4 milyon TL olarak açıkladı. Akfen GYO’nun 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle Net Aktif Değeri ise 920,2 milyon TL oldu.
2014 verileri ile ilgili açıklama yapan Akfen GYO Genel Müdürü Vedat Tural, otellerdeki doluluk oranlarını söylerken,Türkiye’de ekonomik şehir otelciliğine yatırım yapan ilk ve tek gayrimenkul yatırım ortaklığı olduklarını vurguladı. Otellerin doluluk oranlarıyla ilgili konuşan Tural,“Türkiye’de faaliyet gösteren otellerimizin ortalama doluluk oranı yüzde 67 olurken, Rusya’da faaliyet gösteren otellerimizin ortalama doluluk oranları yüzde 53 olarak gerçekleşti. Şirket’in işletmede olan otellere ait kira gelirleri de bir önceki yıla göre yüzde 24 artışla 51 milyon TL’ye ulaştı” dedi.

Yurtiçinde metropollere yönelmeyi hedeflediklerini belirten Tural,yurtdışında ise Moskova’da yeni yatırımları hedefliyor.Bununla ilgili Tural:“Eylül 2014 tarihinde Ankara’da Esenboğa Havalimanı’na iki kilometre mesafede geliştirdiğimiz 147 odalı Ibis Otel Ankara Airport’u hizmete açtık.Novotel Karaköy, Ibis Otel Tuzla ve Ibis Otel Moskova projelerimizin yatırımlarına devam ettik. Karaköy Novotel ile Ibis Otel Moskova projelerimizi bu yıl içinde faaliyete geçirmeye hazırlanıyoruz. Ibis Otel Tuzla ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu üç otel yatırımımızı tamamladığımızda şirketimiz ve bağlı ortaklıklarımız vasıtasıyla 4’ü Rusya’da olmak üzere toplam 3 bin 628 oda kapasiteli 20 adet otelimizi işletmeye açmış olacağız. Şirket hedeflerimiz çerçevesinde ağırlıklı olarak İstanbul gibi yüksek performans vaat eden metropollere yönelmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Akfen GYO 116 milyon avroluk kredi sözleşmesine imza attı
Yatırımlar ve devam eden projeleri için Credit Europe Bank N.V ile toplamda 116 milyon avroluk kredi sözleşmesine imza attıklarını belirten Tural,“Banka ile bağlı ortaklıklarımızın da mevcut tüm kredilerinin refinansmanı ve portföylerinde bulunan yatırımı devam eden projelerinin yatırım harcamalarında kullanılmak üzere aynı şartlarda kredi temini için sözleşme görüşmeleri devam ediyor” dedi.

Akfen GYO,’Türkiye’nin En İyi Otel Geliştiricisi’
2014 Euromoney Gayrimenkul Ödülleri’nde,‘Türkiye’nin En İyi Otel Geliştiricisi’ ödülünü aldıklarını söyleyen Tural, projeleri ile sektörün en iyi ürün/hizmet geliştiricilerinin içinde olduklarını belirtti.