Tanzanya’da Doğu Afrika’yı Hint Okyanusu’na bağlayacak hızlı trenin inşası başladı.

Yapı Merkezi İnşaat’ın Portekizli firmalar Mota-Engil’le oluşturduğu Ortak Girişim, Afrika’da hızlı tren projesinin inşasına başladı.

Darüsselam-Morogoro demiryolu projesi, Tanzanya’da Doğu Afrika’yı Hint Okyanusu’na bağlayacak .

Uganda, Ruanda, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’yle Tanzanya’yı birbirine bağlayacak beş kısımdan oluşacak demiryolu hattı tamamlandığında Doğu Afrika’nın en hızlı treni faaliyete geçmiş olacak.

Ortak girişimle inşa edilecek demiryolu sayesinde Darüsselam’ın ticaret ve turizmde atılım yapması, Uganda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti gibi ülkelerin de zengin yeraltı kaynaklarını değerlendirebilmesi planlanıyor.

SAATTE 160 KİLOMETRE HIZ YAPACAK

Anahtar teslim olarak inşa edilecek proje kapsamında; Darüsselam – Morogoro arasında tasarım hızı 160km/s olarak inşa edilecek 205 km tek hat, demiryolunun tüm tasarım işleri, altyapı inşaat işleri, ray döşeme, sinyalizasyon, haberleşme sistemleri, yedek parça temini, elektrifikasyon ve personel eğitimi bulunuyor. 30 aylık proje süresince toplam 33 milyon metreküplük kazı işi yapılacak; 96 adet 6.500 metrelik köprü ve alt-üst geçitler, 460 adet menfez, 6 istasyon ve tamir bakım atölyesi inşa edilecek.

Hürriyet