ABD’de geçen hafta ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı 264 binle beklentinin altında kaldı. Son 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları son 15 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

ABD’de işsizlik maaşına ilk kez başvuranların sayısı geçen hafta 264 binle beklentinin altında gerçekleşti. Son 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları ise 271 bin 750 kişiyle son 15 yılın en düşük seviyesine geriledi. ABD Çalışma Bakanlığı’nın bugün açıklanan verilerine göre, geçen hafta ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı önceki haftaya oranla bin kişi azalarak 264 bin oldu. Başvurulara yönelik piyasa beklentisi ise 273 bin olarak belirlenmişti.

NİSAN 2000’DEN BERİ…
Veriler, ayrıca daha az değişkenlik gösteren son 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvurularının 7 bin 750 kişilik azalışla 271 bin 750’ye gerilediğini ortaya koydu. Söz konusu veri bu sonuçla, Nisan 2000’den bu yana en düşük seviyesini kaydetti. Öte yandan, süregelen işsizlik başvuruları da önceki haftaya oranla bin kişi artarak, 2 milyon 229 bin oldu. Ekonomistler, işsizlik maaşı başvurularının izlediği grafiği, istihdam sektöründeki iyileşmenin yavaşlayan büyümeye rağmen devam ettiği şeklinde değerlendiriyor.

Hürriyet