3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde önemli bir aşamaya geçildi. Kedi yollarının yapımının bitimi sonrası ana kablo çekimine her iki yakadan eş zamanlı olarak başlandı.

 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde önemli bir aşamaya geçildi. “Kedi yolları”nın yapımının bitimi sonrası ana kablo çekimine her iki yakadan eş zamanlı olarak başlandı. Eğik askı halatlarıyla birlikte köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan ana kablo çekimi yaklaşık iki ay sürecek.

3. Köprü Ana Kablo Şefi, “Ana kablo çekimine Ağustos ayı içerisinde başladık. Toplamda ana açıklıkta kuzey ve güneyde 113, arka açıklıklarda kuzey ve güneyde 122 adet halattan oluşmakta. Her bir kablo içerisinde çapı 5.4 mm olan 127 adet çelik tel bulunmakta. Bu halatlar daha önceden kurmuş olduğumuz kedi yolu ve ‘hauling rope’ sistemiyle çekilmektedir. Avrupa yakasından taşıyıcı dediğimiz malzemeye montajlanan halatlar ‘hauling rope’lar yardımıyla Asya yakasına tek tek çekilmekte ve her çekilen halat Asya ve Avrupa ankraj bloklarına sabitlenmekte” dedi.

EYLÜL SONUNDA BİTİYOR
Ana kablonun özellikleriyle ilgili bilgi veren yetkili, “Ana kablonun kendi ağırlığı yaklaşık 12.900 ton. Her bir telin dayanım mukavemeti 1860 Megapaskal. Ana kablo toplamda her birinin ağırlığı yaklaşık olarak 900 ton olan çelik tahliyelerin 34 tanesini taşıyacak” diye konuştu. 3. Köprü Ana Kablo Şefi, halat çekim işleminin Eylül ayı sonunda tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Yeni Şafak