3. Havalimanı ikmal terminali ilave dolgu projesi için “ÇED Gerekli Değildir” kararı verildi. İlave dolgu projesi kapsamında 15 bin metrekare daha dolgu yapılacak…

3. Havalimanı’nın hayata geçmesi ile uçaklara akaryakıt ikmal hizmeti verilebilmesi için ilk fazda günde 12 bin 500 metreküplük (12.500.000 lt) yakıtın temin edilmesi öngörülmüştür. Bu kapsamda “İGA İkmal Terminali Projesi” hayata geçiriliyor. İnşaat çalışmalarına başlanan projenin uygulanması esnasında yapı zemininde ortaya çıkan geoteknik gereksinimler ve liman projesinin değişmesi nedeniyle, proje de yeniden düzenleme yapılması gereksinimi ortaya çıkmıştır. O değişiklikler Bakanlık tarafından onaylandı ve ÇED Gerekli Değildir kararı verildi. Bu kapsamda 15 bin metrekare dolgu alan yapılacak.

8 milyon 500 bin TL’ye mal olacak olan İstanbul Yeni Havalimanı İkmal Terminali İlave Dolgu Projesi ile;

• Projedeki batı dalgakıranı o lokasyondaki zayıf zemin karakterinden ötürü stabilite problemlerine karşı önlem olarak 35 m kuzeye ötelenmiş ve değişiklik yapılmıştır.

• Proje ile yapılan detaylı sayısal dalga modellerinde görülmüştür ki; hâkim NNE yönlü dalgaların liman içine girişini ve dolayısıyla liman operasyonlarının etkin bir şekilde sürdürülebilmesi için liman giriş ağzının yeterli mesafede uzatılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Söz konusu sebepten doğu dalgakıranı 100 m uzatılarak, eski projede 550 m olan doğu dalgakıranı 650 m olacak şekilde düzenlenmiştir. Doğu dalgakıranında “Terminal 1” olarak adlandırılan yanaşma yeri dışında bir yanaşma alanı yoktur. Doğu dalgakıranının 100 m uzatılması durumunda da bu alana herhangi bir deniz aracı yanaşmayacaktır.

Eyüp İYİGÜN/Emlakmetrekare