7 Elül’de sona eren 2B arazilerinde son başvuru tarihi resmi gazetede yayımlanan ilana göre 6 ay daha uzatıldı.

 

2B arazi nedir?

Sahipsiz ve boş/içinde hiçbir şey olmayan araziler kadastro tarafından orman alanları dışına çıkartılıyor. Kadastro marifetiyle orman alanları dışına çıkarılmış olan arazilere 2b deniyor.

2B arazilerinde son başvuru tarihi!

2B arazilerinde son başvuru tarihi resmi gazetede yayımlanan ilana göre 6 ay daha uzatıldı. 2B arazilerinde son başvuru tarihi 7 Eylül’de bitmişti ancak şimdi 7 Mart 2018 tarihine kadar müracaat edilebilecek.

Daha önce de Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası üyeleriyle bir araya gelen Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2B arazi başvurularına ek süre geleceğini açıklamıştı.

2B arazilerine başvururken gerekli belgeler neler?

2B arazilerine başvurmak için bazı evraklar gerekiyor. Bu evrakalr şöyle; Nüfus cüzdanının fotokopisi,
Başvuru dilekçesi,
Başvuru bedeli makbuzu,
Tüzel kişiler için ise yetki belgesi,
Bunun dışında mirasçılardan da veraset ilamı.

2B arazilerine başvuru nasıl yapılır?

– Kullanıcıların doğrudan satış hakkı kaldırılacak
– Ecrimsil bedeli olarak adlandırılan bedel tahsil edilecek
– İşgalci konumunda olan kişilere açılmış davalar devam edecek
– 2B Arazisi kapsamında bulunan ve 2003 yılından önce inşa edilmiş olan binalar yıkılarak tahliye edilecek
– 2003 Yılından önceki dönemlerde yapılmış olan yapılar ise istimlak edilerek arazisi ile birlikte 2B satışına konu olarak ihaleye çıkartılabilecek.

Ayrıca 2b kredisi diye bir kavram bulunuyor. Orman vasfını kaybetmiş araziler için verilen kredilere 2b arazi kredisi deniliyor. Bu arazilerin satışı için özel bir devlet desteği sunan bankalar, genellikle anlaşmalı çalışmalar ile hizmetini büyütmeye çalışmakta ve bu kapsamda çok daha rahat ve etkin yenilikler yaratabilme şansına sahip oluyor.

2013 yılında çıkarılan orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışına ilişkin başlatılan uygulamada 7 milyar liralık satış gerçekleştirildiği açıklanmış ve Maliye Bakanı Şimşek, 2B satışında hedeflerin yakalandığını söylemişti.

Melek GÜNER AKMAN/Emlakmetrekare.com