Çanakkale’de temeli 18 Mart’ta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından törenle atılan ve ‘dünyanın en uzun asma köprüsü’ olma özelliği taşıyan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün çalışmaları hız kazandı.

 

1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü için çalışmalar, hem Avrupa hem de Asya yakasında tüm hızıyla devam ediyor. Proje kapsamında, Gelibolu ilçesi Sütlüce bölgesinde kurulan şantiyede, kuru havuz çalışmaları sürüyor ve, Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkisinde ise karada sondaj çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Gelibolu Kaymakamı Hakan Kılınçkaya; köprü inşaatının, ikisi Türk, ikisi Kore olmak üzere toplam 4 firma tarafından ortaklaşa yapıldığını açıkladı ve sözlerine şöyle devam etti; Kaymakam Kılınçkaya, köprünün, Gelibolu’ya ekonomik bakımdan son derece fayda sağlayacağını belirtirken, deniz taşımacılığına olumsuz bir etkisinin olmadığını da söyledi. Köprünün ayaklarının yapımında kullanılacak kuru havuz çalışmalarının devam ettiği Sütlüce mevkisindeki şantiyede, şu an için 110 kişinin çalıştığını dile getiren Kılınçkaya, “Köprü inşaatı, 24 saat esasına göre, çift vardiya şeklinde tüm hızıyla devam ediyor. 170×270 ebatlarında, 15 metre derinliğinde kuru havuz yapımı sürüyor. Bu havuzlar, deniz üzerinde yüzdürülerek, köprü ayakları bu havuz içerisine inşa edilecektir. Özel niteliklere sahip, Lüksemburg’dan ithal edilen 3146 demir kazık ile kuru havuz yapılmaktadır. Bu yıl sonuna kadar kuru havuz yapım işi bitirilecektir. Uzunluğu viyadüklerle birlikte 5.2 kilometre olacak köprünün, 2023’te bitirilmesi hedeflenmekte” dedi.

DÜNYANIN EN UZUN ASMA KÖPRÜSÜ OLACAK
1915 Çanakkale Köprüsü, ayakları arasındaki 2 bin 23 metrelik açıklıkla ‘dünyanın en uzun asma köprüsü’ olacak. Köprü tabliyeleri, 36 metre genişlikte ve 5 metre yükseklikte planlanıyor.