HOME&OFFICE CONCEPT Dergisi ve Öncül Sefa İletişim Hizmetleri’nin öncülüğünde Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın katıldığı 1. Çukurova Yapı Zirvesi’nde bir araya geldi.
Yapı sektörünün önemli isimlerinin ilgi gösterdiği zirveye Kanadalı ünlü mimar, şehir planlamacısı, sürdürülebilir kent planlama uzmanı Sidney Rasekh de katıldı.
HOME&OFFICE CONCEPT Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Öncül Sefa İletişim Hizmetleri Kurucu Ortağı Mustafa Öncül Çukurova’ya, bölgenin yapı sektörüne, ekonomisine bir katkı sağlayacağını dileyerek “Yapı sektörünün tüm taraflarını, kentlerin ve insanların bugününü olduğu kadar yarınını da ilgilendiren gelişmeler yakından izlenmeden, mevcut sorunlara gerçekçi ve işlevsel çözümler aranmadan yapı sektörünün sağlıklı bir büyüme ve gelişme göstermesi zor olacaktır. İnşaat sektöründeki gelişmelerin ve hangi oranda olursa olsun yaşanacak büyümenin bölgemize olan yansımaları, sektörün tüm taraflarını doğrudan etkileyecektir. Öte yandan, merkezi ve yerel yönetimlerin sektöre olan etkileri; kentsel dönüşümün sektöre getireceği dinamizm; daha düne kadar lüks olarak görülen sosyal donatı, teknolojik yenilik gibi birçok konunun artık orta ve hatta alt segment konutlara kadar inmiş olmasının müşteri profili ve satın alma süreçlerine olan etkileri gibi konular, konut üretimine farklı açılardan bakma zorunluluğunu getirmektedir. Bu yıl birincisini yaptığımız Çukurova Yapı Zirvesi’nde, yapı sektörünün tüm taraflarını bir araya getirmeye çalıştık.” dedi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da kentsel dönüşümlerin sosyal dönüşümle birlikte olması gerektiğine dikkat çekti.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise yaptığı konuşmada güzel kentler inşa etmenin önemini vurgulayarak planlarını uygulamanın zorluğuna dikkat çekti.Sözlü, “Şehirleri belediye başkanları kurmaz, belediye başkanları planlar ya da hazır planları uygulamaya çalışır. Şehir planlamak kağıt üzerinde kolaydır. Planları uygulamak zordur” dedi.

Sampaş Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya da Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi’nin önemine dikkat çekerek “Biz birçok yerde kentsel dönüşüm yapıyoruz ama bunların içerisinde bizim en çok içimize sinen çalışma Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi’dir” dedi.
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin de Adana’nın deprem kuşağında yer almasına dikkat çekerek “Yarın bir gün başımıza bela olacak binalar yapılmasın lütfen. Çok kısa bir zaman sonra kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulacak binalar yapılmasın. Adana gibi deprem kuşağında yer alan bir yerde, binalara biraz daha özen göstermek gerekiyor” dedi.
Zirvenin yurtdışı katılımcısı ise Kanada’lı ünlü mimar, şehir planlamacısı, sürdürülebilir kent planlama uzmanı Sidney Rasekh oldu. Rasekh Kanada’nın Vancouver kentinde yapılan kentsel dönüşümü ve Vancouver kentinin nasıl dünyanın en yaşanılabilir şehrine dönüştüğünü anlattı.
Konferansta Çevre Dostu Binalar Derneği (ÇEDBİK) STK ve Sektörel İlişkiler Komitesi Başkanı, GVP Yeşil Bina Danışmanlık Kurucusu M. Tolga Özdemir, Yeşil Şehirlere Giden Yolda Yeşil Binalar ve Yeşil Kentsel Dönüşüm başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.