Tabanlıoğlu Mimarlık son yıllarda yaptığı çalışmalar neticesinde dünya markası olma yolunda ilerliyor.
Yaptıkları çok sayıdaki projelere önemli yurt dışı ödülleri alan Tabanlıoğlu Mimarlık’ın bu başarılarının yabancı ülkelerdeki projeleri ile devam edeceği gözüküyor.
Türkiye’nin önemli projelerinde imzası bulunan Tabanlıoğlu Mimarlık ortaklarından Melkan Gürsel Tabanlıoğlu gerçekleştirdiği sohbet toplantısında, ofislerinin ve dünyadaki mimari çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Dünyadaki Bina Mimarileri Kopya Olmaya Başladı,
Dünyadaki mimari projelerin birbirine benzediğini bu durumun kendisini memnun etmediğini belirten Tabanlıoğlu,yeni kreatif fikirlerin aranmadan yatırımcı tercihleri ile projeleri kopya durumuna getiriyor.Dünyadaki yatırımcı profilinin aynı olduğunu söyleyen Tabanlıoğlu,yatırımcılar için önemli olan projenin en kısa sürede hizmete girmesi ve yatırımın kazanca dönüşmesinin sağlanmasıdır.Bu nedenden dolayı hızlı yapılması istenilen projelerde farklılık yaratılamıyor.
Binaya, çalışanların ve yaşayanların yaşamlarına değer katan, memnuniyet sağlayan tasarımlar uygulanmadığı sürece projelerin sadece bina olarak kalacağını ve binanın kente,ve insana katkısının olmadığını belirtti. Kente,insana ve yaşama değer katan kriterlerin proje seçimlerinde ilk nedenleri olduğunu söyledi.
Projelerin sadece binalardan ibaret olmadığını, bir projenin kent özellikleri ve insan yaşamına değer katma özelliklerinin de bulunması gerektiğini belirten Tabanlıoğlu, eski binaların yıkılıp yerine yeni binaların yapılmasının kent kültürünü yok ettiğini bunun eski binaların yıkılmadan içlerinin restore edilerek kullanılmasının mümkün olduğunu söyledi.
Farklı kreatif fikirler için yeni nesil mimar arkadaşların desteklenmesi gerektiğini şu an mimaride farklı yetişmiş üç nesilin bir arada çalıştığını ve birbirinden çok farklı deneyimler öğrendiklerini gördüğünü belitti.
Mimarlar Ülke İhracatına Destek Oluyor
Melkan Gürsel Tabanlıoğlu,yurt dışında proje üreten mimarların inşaat malzemelerinin kendi ülkelerinden ilk tercih olarak değerlendirdiklerini bununda ülkenin yapı sektörünün önemli marka firmaları sayesinde olacağını söyledi.Mimarların bu tercihinin ülke ihracatına katkısı olduğunu ve yapı ürünlerinin dünya ülkelerinde tanınmasına neden olduğunu belirtti.
Yurt dışında yaptığı projelerde oldukça başarılı olduklarını belirten Tabanlıoğlu, bitirdikleri projelerin kendi referansları olarak diğer ülkelerde önemli proje teklifleri getirdiklerini söyledi.Afrika’da bu başarılı çalışmaların neticesini kısa zamanda görerek Astana, Bakü, Belgrad, Trablus, Dakar, Malabo, Mumbai, Doha, Dubai gibi dünyanın birbirinden farklı kültür ve coğrafyalarında projeler yaptıklarını söyledi.
Bu çalışmalar sonunda Tabanlıoğlu farklı ülkelerde gerçekleştirdiği işlerinin toplam %65’i yurt dışında gerçekleşiyor.Yurt dışında gerçekleştirdikleri projeler arasında Dakar Kongre Merkezi bulunuyor.

Ofis Sayısı 5’e Yükseldi,
Tabanlıoğlu Mimarlık başarılı proje üretimlerinden sonra dünyanın önemli gayrimenkul sektörünün bulunduğu ülkelerde ofis sayısını arttırıyor. İstanbul,Ankara,Doha(Katar),Dubai’den sonra Londra ofisi ile bu sayı beşe yükseldi. Dünyadaki önemli gayrimenkul ve mimari fuarlarına katılan Tabanlıoğlu Mimarlık bu hafta başlayacak MIPIM 2015’te yer alacak.
Tabanlıoğlu Mimarlık iki projesi ile MIPIM Awards 2015’te finale kaldı
Selcuk Ecza Headquarters
Tabanlıoğlu Mimarlık, MIPIM Awards 2015’te, Afrika projelerinden sonuncusu Dakar Kongre Merkezi ile “Jüri Özel Ödülü” kategorilerisinde finale kalırken, İstanbul’da gerçekleştirdikleri Selçuk Ecza Genel Müdürlük projesi ile “En İyi Ofis Yapısı” dalında finalist olarak büyük ödüle aday gösterildi. Jüri seçiminin yanısra internet üzerinden yapılan halk oylamasında (http://mipim-peoples-choice-award.com/) Dakar Kongre Merkezi ve Selçuk Ecza yapıları, ilgi çeken projeler arasında yer alıyor.
Tabanlıoğlu Mimarlık’ın Türkiye’deki Projeleri:
İstanbul’da gerçekleşen ilk loft tarzı konut projesi Levent Loft ve onu takip eden RIBA (Britanyalı Mimarlar Kraliyet Enstitüsü) Uluslararası Ödülü sahibi Loft Bahçe.
Dünyanın en eski kapalı çarşılarından birine sahip İstanbul’un ilk çağdaş açık alışveriş ve karma projesi Kanyon.
Kamuya açık seyir terasıyla Türkiye’nin en yüksek binası İstanbul Sapphire.
Zorlu Levent, ESAS Aeropark, Selçuk Ecza GM gibi ofis yapıları.
M1 Meydan, Pelican Mall, Marmara Forum, Asmaçatı Balçova, Samsun Piazza gibi çağdaş alışveriş ve kentsel buluşma merkezleri.
WAF Singapur’da 2012 yılında ‘Dünyanın En İyi Ulaşım Projesi’ seçilen Bodrum Hava Limanı Dış Hatlar Terminali.

Tabanlıoğlu Mimarlık’ın Dünyadaki Projeleri:

Çeşitli uluslararası yarışmalarda ödüllendirilen ve ülkelerinin onuru olarak anılan; Libya’da Tripoli Kongre Merkezi, Ekvator Ginesi’nde Sipopo Kongre Merkezi, Senegal’de Dakar Kongre Merkezi, Katar – Doha da müze, Dubai’de Crystal Towers gibi geniş yelpazede çeşitli uluslararası projeler.

Eyüp İyigün- Emlakmetrekare.com