Türkiye genelinde konut satışları geçen yıl Mayıs ayına göre yüzde 1.5 oranında arttı. İnşaat patronları konut satış rakamlarını değerlendirdi…

Tüik Mayıs ayına ilişkin konut satış rakamlarını açıkladı. Mayıs ayında konut satışlarına geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.5 oranında artış gösterdi. Yabancıya satış ise Mayıs yüzde 10 artarak yabancı yatırımcı yatırımların Türkiye’ye olan ilgisinin arttığını gözler önüne serdi.

İnşaat patronları Mayıs ayına ilişkin konut satış rakamlarını değerlendirdi. İşte o değerlendirmeler;

“Konuta talep artıyor”

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, “Mayıs ayı TÜİK rakamları konuta yönelik büyük bir talebin olduğunu gösteriyor. Devlet teşviki ile gelen faiz indirimleri ve hayata geçirilen yeni kampanyalar ile ivme kazanan gayrimenkul sektörünün, büyümesini artırarak devam ettireceğini öngörüyoruz. Tapu harçları ve damga vergisindeki indirimlerle birlikte alım için harekete geçen gayrimenkul alıcısı, Türk ekonomisinin bir anlamda bel kemiğini oluşturuyor.

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre yabancılara yapılan konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,1 artış gösterdi. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Suudi Arabistan vatandaşlarına oldu.

Yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkı satışların artmasında etkili oldu. Referandum sonrası yabancı yatırımcının Türkiye’ye akın ettiğini söyleyebiliriz. Çünkü yabancı yatırımcı, Türkiye’yi bizden çok daha iyi takip ediyor. Ekonomideki iyiye gidişin hem yabancı yatırımcıyı hem de yerli yatırımcıyı harekete geçirdiğini söyleyebiliriz” dedi.

“Gayrimenkul, hız kaybetmeden büyüyor”

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, “TÜİK tarafından açıklanan rakamlar gayrimenkul sektörü için oldukça sevindirici. Türkiye genelinde konut satışlarının 2017 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.5 artış kaydetmesi, sektörün hız kaybetmeden büyüdüğünü gösterdi. Türkiye ekonomisinin bel kemiği olan gayrimenkul sektörünün geleceğinin artık çok daha parlak olduğunu söyleyebiliriz.

Hükümetin gayrimenkul sektörüne vermiş olduğu destek ve teşvikler gayrimenkul sektörünün bugünlere gelmesinde büyük katkısı oldu. TÜİK tarafından açıklanan son rakamlar, gayrimenkul sektörünün güvenli bir liman olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi.
Son bir yıl içinde gayrimenkul sektörüne yönelik alınan tedbirler, sektörün gelişiminde büyük rol oynadı. KDV’de yapılan indirim, tapu harç oranında ki düşüş, yabancı yatırımcının önünün açılması için alınan tedbirler ve daha bir çok önlem sektörün bugünlere gelmesini sağladı” diye konuştu.

“Gayrimenkul sektörü güvenli bir liman”

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “TÜİK’in açıkladığı rakamlardan da görüldüğü gibi gayrimenkul sektörü hız kesmeden büyümeye devam ediyor. Açıklanan son verilere göre, 2017 yılı mayıs ayı satış rakamlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 artış gösterdi. Mayıs ayında toplamda 116 bin 558 konut satıldı. Bu artış, Türk halkı için gayrimenkulün her zaman iyi bir yatırım aracı olduğunu gösteriyor. Zaman zaman dalgalanmalar olsa da konut satışı her zaman yüksek olur.

Konut sahibi olmayı kolaylaştıran kampanyalar ile canlanan gayrimenkul sektörü, hem yatırımcıların hem de konut alıcılarının kazançlı çıkmasını sağlıyor. TÜİK tarafından açıklanan son rakamlar, bizlere gayrimenkul sektörünün güvenli bir liman olmaya devam ettiğini gösterdi. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün ve dolayısıyla gayrimenkulün bu özelliğini sürdürmeye devam etmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.