Başakşehir’de 2013 yılında Emlak Konut ve Bulvar İstanbul İş Ortaklığı tarafından hayata geçirilen 1550 konutluk Bulvar İstanbul projesinin %90’nı satılarak bu alanda en başarılı proje oldu.
Satışa çıktığı tarihte (31 Ekim 2013)metrekaresi 2400 TL olan Bulvar İstanbul bu kısa süre içerisinde %50 prim kazandırarak yatırımcısını mutlu etti.
Bulvar İstanbul projesinde bulunan Bulvar Rezidans etabı 2015 yılında satışa sunuldu. 37 kattan oluşan ve 165 dairenin bulunduğu Bulvar Rezidans’ta dairelerin metrekare fiyatı 3800 TL. Toplam 1000 civarında ön talebin toplandığı projede 100 dairenin kesin satışı yapıldığı bildirildi.Projede 3+1’den 7+1 dubleks dairelere kadar farklı alternatifler bulunmaktadır.Konutların ilk teslim tarihlerinin 2016 yılının ilk çeyreği olacağı tamamının ise 2017 yılında biteceği belirtildi.
Projede bulunan 32 ticari alanın Emlak Konut’un ekspertiz raporundan sonra belirlenen metrekare fiyatı üzerinden açık arttırma yöntemiyle satışa çıkacak.

Bulvar İstanbul Metrekare Fiyatı
Bulvar İstanbul İş Ortaklığı YKÜ Bilal Aydoğan yaptığı değerlendirmede’’Bulvar İstanbul projesinin Başakşehir’de gerçekleştirilen ilk proje olduğunu ve lokasyon açısından çok önemli bir yerde olduğunu söyleyerek bu projenin ilk metrekare fiyatının 2400 TL olduğunu ve bugünün metrekare fiyatlarının 4000-4500 TL olacağını o zamandan ön gördüklerin söyledi. 1.5 yıl gibi kısa sürede satışların %90 oranı olan 1550 konut satışı gerçekleştirdiklerini belirtti. Emlak Konut’a 723 milyon civarında satış geliri sağladıklarını projenin tamamlandığında taahhüt ettikleri rakamı geçeceklerini ve 800 milyon civarında gerçekleştireceklerini söyledi.
Emlak Konut ile ortak proje yapmaktan çok memnun olduklarını belirten Aydoğan,Projede Emlak Konut isminin bulunmasının çok önemli bir prestij olduğunu,alıcılar için 1.derecede güven verdiğini söyledi.Emlak Konut’un olduğu projede yarım kalma riskinin olmadığını bunun tüketici için çok önemli olduğunu söyleyerek bu kadar prestij ve güvenin olduğunu projelerde %10-%15 civarında fiyat yüksekliğinin normal olduğu belirtti.
Kentsel dönüşüm fiyasko
Kentsel dönüşüm ve yeni projeleri ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Bilal Aydoğan,Kentsel Dönüşüm bu görüntüsüyle tam bir fiyaskodur.Kuralların iyice belirtilmesi gerekir.Kentsel Dönüşüm’ün amacı depreme karşı güvenli yeni yaşam alanları projesidir.Hak sahipleri oturdukları daire karşılığında bir daireden yetinmeyip bunu fırsata çevirerek tüm aile fertlerine daire veya maddi imkanlar istiyorlar,bu şartlarda kentsel dönüşüm olmaz dedi.
Ataşehir’de toplam 22-24 bin metrekare olan yeni ofis projelerinin olacağını belirten Aydoğan,Başakşehir’de yeni projelerinin olacağı ve bu nedenle Emlak Konut ihalelerinde yer alarak bu gelişmeleri takip ettiklerini söyledi.
Yeni uygulamaya giren İnşaat Sigortası ile görüşlerini belirten Aydoğan,konut sektörüne güveni getirecek her uygulamayı desteklediklerini,gerçek mütaahhitlerin daha ön planda olacağı bir sektör görmek istediklerini söyledi.İnşaat Sigortasını desteklediklerini bu nedenle sektörde finans gücü yüksek riski olmayan firmaların bulunacağını belitti.
Eyüp İyigün/ Emlakmetrekare.com