Türk doğaltaş sektörü, en büyük ihracat pazarı olan Çin’de, dünyanın en büyük doğaltaş fuarı Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na 139 firma ile çıkartma yaptı.
Sektördeki durgunluğa rağmen hareketli geçen Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı beklentileri geride bırakarak yoğun bir katılım aldı.
Türk doğaltaş sektörü, 2014 yılında Çin’in ithalatının yüzde 50’sini tek başına gerçekleştirdi. Fuarda hazır bulunan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, ilgiden memnun olduklarını belirterek “Xiamen Fuarı’na sadece Çinli alıcılar gelmiyor, dünyanın dört bir tarafından doğaltaş alıcıları bu fuarda buluşuyor. Bu yılki fuarda işlenmiş ürün talebi çok fazla. Çin’de inşaat sektöründeki durgunluğun, mevcut konutların eritilmesiyle birlikte biteceğini ve önümüzdeki yıldan itibaren tekrar hareketlenme başlayacağını düşünüyoruz. Bu süreçte Çin’deki doğaltaş stokları da erimeye başladı. İnşaat sektöründeki durgunluğa rağmen 2014 yılında Çin’in yaptığı 1.7 milyar dolar blok mermer ithalatının yüzde 50’sini Türkiye tek başına gerçekleştirdi” şeklinde konuştu.
Çin’de inşaat sektöründeki durgunluk nedeniyle Türkiye’nin Çin’e yaptığı doğaltaş ihracatının 2014 ylında gerilediğini söyleyen Kaya, herşeye rağmen Türk doğaltaş sektörünün açık ara önde olduğunu belirterek, durğunluğun Türk firmalarını caydırmaması gerektiğini kaydetti.
Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda Türkiye standının açılışını Guangzhou Başkonsolosu Batu Kesmen Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nevzat Kavaklı, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Maden İşleri Genel Müdür V. Sadi Civelekoğlu, Guangzhou Ticaret Ateşesi Hasan Köse, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya birlikte yaptı.
Türkiye’nin Guangzhou Başkonsolosu Batu Kesmen, Çin’in yüzde 12 mertebesindeki büyüme rakamlarının yüzde 7-7.5 bandına gerilediğini, konut stoklarındaki artış nedeniyle de inşaat sektöründe bir durgunluk ortaya çıktığını kaydetti. Kesmen, “İnşaat sektöründeki bu durgunluğun 2015 yılında devam edeceği görülüyor. Bir nebze 2016 yılında da etkili olabilir. Konut stoklarının erimesiyle birlikte Çin’de inşaat sektöründe tekrar bir canlanma yaşanacak. Çin’deki alım gücünün artması ile birlikte Çin’in iç kesimlerinde yeni konut ihtiyacı önümüzdeki yıllarda artacak. Çin pazarındaki durgunluk Türk firmalarını caydırmamalı, Türk firmaları Çin pazarında tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini sürdürmeliler” diye konuştu.
Türkiye’nin Guangzhou Başkonsolosluğu Ticaret Ateşesi Hasan Köse ise Çin’in blok mermer ithalatının yüzde 50’sinin Türkiye’den sağlandığını vurgulayarak “Çin’in 2014 yılında yaptığı 1.7 milyar dolarlık blok mermer ithalatının yüzde 50’si Türk doğaltaş sektörü tarafından yapıldı. Türk doğaltaş sektörü Çin’de bir numaralı tedarikçi konumunda” dedi.