Gayrimenkul alım satım işlerinde büyük bir önem taşıyan metrekare nasıl hesaplanır? Metrekare hesaplama işlemini sizin için haberimizde derledik…

Ev alım satımlarda metrekare çok önemli bir husus olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü satış esnasında telaffuz edilen metrekareler genelde evin brüt metrekaresi oluyor. Brüt metrekarelere evin kullanım alanı dışındaki alanlar dahil edilirken, net metrekare evin süpürülebilir, kullanılabilir alanı olarak kaşımıza çıkıyor. Bu yüzden ev alırken, alınacak evin net ve brüt metrekarelerinin öğrenilmesi gerekiyor.

Metrekare hesaplama kısmına geçmeden önce evlerdeki brüt ve net metrekarelerden bahsedelim. Brüt metrekare bir evin inşaat alanında ve katında aldığı pay olarak adlandırılabilir. Brüt metrekareye otopark, depo, asansör, merdiven boşlukları ve koridorlarda dahildir. Net metrekare ise dört duvarın içerisindeki toplam alandır ki, bu alanlara teras ve balkonlarda dahil edilir.

Metrekare Nasıl Hesaplanır?
Gelelim metrekare hesaplama işlemine. Aslında metrekare hesaplama bir alan hesabıdır. Dikdörtgen bir cismin alanını hesaplar gibi evin de metrekaresini hesaplayabiliriz. Odanın birleşen iki duvarını ölçüp, birbirine çarpmak bize odanın metrekaresini verir. Tüm evin metrekaresini bulmak için aynı işlemi evin tüm birimleri için yapıp sonuçları toplama yeterli oluyor.

Metrekare hesaplama işlemine bir örnek vermek gerekirse;
Odanın ölçüleri 450 cm ve 350 cm olsun. Metrekare bulmak istediğimiz için bunları metre cinsinden düşüneceğiz. 4,50 m x 3,50 m = 15,75 m. Sonucu yuvarlarsak odanın alanı 16 metrekare diyebiliriz.

Maide KARADAĞ/Emlakmetrekare.com