JLL Türkiye Şubat ayında Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazar Görünümü değerlendirme sonuçlarını açıkladı.
2014 yılına ait sektör değerlendirmelerinden biri olan Cadde Perakende Pazarı değerlendirmesi de yapıldı.İstanbul’un en ünlü alışveriş caddelerinin görünümü ve metrekare kiralık fiyat değişimleri bu çalışmada yer aldı.
Türkiye’de son yıllarda gelişen ve büyük yatırımlar yapılan Gayrimenkul sektörünün perakende pazar sektörünü de olumlu yönde etkilediği biliniyor. İstanbul’un bu yatırımlardan en büyük payı alması Avrupa’daki çekim gücünün artmasına neden olmuş ve en önemli şehirler sıralamasında 7. Sıraya yükselmiştir.
Yabancıların İstanbul’daki konut projelerinden satın aldıkları dairelerde yaşamaya başlaması özellikle körfez ülkelerinden gelen yabancıların lux tüketim alışkanlıklarının olması perakende pazarı sektörünü olumlu yönde etkiliyor.Yerli ve yabancı lux markaların Alışveriş merkezlerinde yer almasına karşılık ünlü caddelere de talebin olduğu belirtiliyor.Bu nedenle İstanbul’un ünlü alışveriş caddeleri tüketim ve kira fiyatları bakımından değeri gittikçe artan bir grafik gösteriyor.Sektörün gösterdiği gelişme sonrası farklı caddelerinde İstanbul’da önemini arttırdığını görüyoruz.
İstanbul’un en önemli alışveriş caddelerinin son değerlendirmeleri ve metrekare fiyat değişimleri raporda aşağıdaki gibi açıklanmıştır.
Rapora göre cadde değerlendirmeleri:
AVRUPA YAKASI
İstiklal Caddesi:
İstiklal caddesi yoğun yaya trafiği ile İstanbul’un en çok tercih edilen alışveriş caddesidir. 2014 yılında gerçekleşmiş başlıca kiralama işlemleri ve açılışlar H&M, Koton, Pandora, Saat& Saat, Flormar ve Bambi olarak sıralanabilir.Birincil kira seviyesinin, sınırlı arz dolayısıyla, 2015 yılında yükselmesi beklenmektedir.
Nişantaşı:
İstiklal Caddesi ve Bağdat Caddesi’nde olduğu gibi, Nişantaşı bölgesi de kentsel dönüşüm ile birlikte, yeni arzın eskimiş stokun yerini alması sürecini yaşamaktadır. Teşvikiye ve Abdi İpekçi caddeleri, merkezi konumları ve yoğun yaya trafikleri sayesinde perakendeci talebini kendilerine çekebilmektedir. Welldone, Carluccio’s, Kryolan, Bobbi Brown, Jo Malone, Armani ve Stefano Ricci 2014 yılında tamamlanmış başlıca kiralama işlemleridir. Kira seviyelerinin, İstiklal Caddesi ve Bağdat Caddesi’ne benzer bir eğilimle yükselmesi beklenmektedir.
Nispetiye Caddesi:
Nispetiye Caddesi son yıllarda, P.F.Chang’s, Limonata, Nusret, Midpoint gibi restoranlara ev sahipliği yaparak üst segmente yönelik yeme- içme konsepti çerçevesinde en önemli caddelerden biri haline gelmiştir. Bu gelişim ile birlikte, Akmerkez’in Nispetiye Caddesi’nin değişen kimliğinden yararlanabilmek için yenileme sürecine girdiğini, Cognac ve Serafina gibi yeni açılan restoranlara cadde seviyesinde doğrudan bağlantı olanağı sağlandığı görülmektedir. Akmerkez yenileme projesinin tamamlanan bölümleriyle, Nispetiye Caddesi’nin özellikle yeme ve içme çerçevesindeki perakende algısının Akmerkez sınırına kadar genişlediği gözlemlenmektedir.
Beşiktaş:

Ev sahipliği yaptığı birçok perakende birimi ve kafe&restoranlara öğrencilere hizmet veren Beşiktaş, perakendeciler için gelişmekte olan merkezlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Köyiçi ve Ortabahçe caddeleri özellikle yerel ve uluslararası tekstil, kozmetik ve aksesuar markaları tarafından tercih edilmektedir. Koton, Mavi, Colin’s, ADL, Six, Flormar, ve Yves Rocher gibi markalar halihazırda bölgede faaliyet göstermektedir. Son dönemde uluslararası perakende markalarının bölgede geliştirilmiş olan mülkleri inceledikleri bilinmekte olup, Beşiktaş’ta sınırlı uygun bina stoku bulunmasından dolayı kira seviyelerinin yükselmesi beklenmektedir.
İstasyon Caddesi:
Bakırköy’de yer alan İstasyon Caddesi, bulunduğu bölgenin toplu taşımacılık için aktarma merkezi olarak konumlandırılmasından dolayı yoğun yaya trafiğine sahiptir. Perakende caddesi olarak yüksek bir performans gösterdiği ve perakendeci talebinin yoğun olduğu görülmektedir.
ASYA YAKASI
Bağdat Caddesi:
Asya Yakası’nda en çok tercih edilen cadde olan Bağdat Caddesi, 2014 yılında kentsel dönüşüm ile birlikte, perakendecilerin ihtiyaçlarına hizmet edecek yeni bina stokunun, eski stokun yerini almasıyla önemli bir değişimle karşı karşıya kalmıştır. 2014 yılında, Home Store, Vodafone ve Hello Kitty Bağdat Caddesi’nde yer alan mağazalarını yine aynı cadde üzerinde farklı bir lokasyona taşınırken, Pandora, Nespresso, Cookshop, Leman Kültür ve Limonata yeni mağazalarını açmıştır. Ayrıca Kryolan’ın Bağdat Caddesi üzerinde yer alan mağaza alanını genişlettiği görülmüştür. Sınırlı uygun arza bağlı olarak, Bağdat Caddesi’ndeki birincil kiraların yükselmesi beklenmektedir.
Bahariye Caddesi:

Bahariye Caddesi yoğun yaya trafiği ile Asya Yakası’nda en çok tercih edilen ikinci cadde konumundadır. Carl’s Jr.’ın ve I AM’in ilk, Koton ve Mavi’nin ikinci mağaza açılışları, 2014 yılında Bahariye Caddesi’nde gerçekleşmiş başlıca kiralama işlemleridir. Sınırlı uygun arz ve yüksek talep doğrultusunda, kiraların Bahariye Caddesi’nde de yükselmesi beklenmektedir.
Alemdağ Caddesi:
Alemdağ Caddesi yaya ve araç trafiği bakımından Ümraniye’nin en aktif caddelerinden biridir. Bölgedeki perakendeci talebi ve perakende arzı arasında dengede herhangi bir büyük değişiklik beklenmesinin sonucu olarak, kira seviyelerinin sabit kalacağı öngörülmektedir.
Mühürdar Caddesi:
Mühürdar Caddesi yoğun yaya trafiği sayesinde Bahariye Caddesi ile rekabet etmektedir. Önümüzdeki dönemde Mühürdar Caddesi için kira seviyelerinde sınırlı bir artış beklenmektedir.
Caddelerdeki arzın yenilenerek, perakendecilerin ihtiyaçlarına uygun hale gelmesi ile birlikte, daha fazla lüks ve uluslararası markanın birincil caddelerde konumlanması beklenmektedir.
Caddelerdeki dönüşüm sürecinin yeni yatırımları teşvik etmesi ve sonuç olarak pazarda nitelikli perakende arzının artması beklenmektedir. Yeni ve yüksek kalitedeki stokun özellikle Nişantaşı’ndaki Abdi İpekçi Caddesi ve Bağdat Caddesi gibi perakende caddelerinde aktif olacağı öngörülmektedir.
Caddelerin metrekare fiyatları:
İstiklal Caddesi metrekaresi 240 Euro,
Bağdat Caddesi metrekaresi 240 Euro,
Nişantaşı Caddesi metrekaresi 200 Euro,
Bahariye Caddesi metrekaresi 100 Euro,
Beşiktaş Caddesi metrekaresi 90 Euro,
Nispetiye Caddesi metrekaresi 90 Euro,
Alemdağ Caddesi metrekaresi 70 Euro
Kaynak: JLL
Eyüp İyigün- Emlakmetrekare.com