Çelik İhracatçıları Birliği, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın da desteğiyle, İstanbul’u bilim ve teknoloji üssü haline getirecek.
Birliğin, çelik sektörü özelinde hizmet verecek bağımsız ilk merkez olma özelliğini de taşıyan “Çelik Test ve Araştırma Merkezi” nin fiziki kurulumu için imzalar atıldı.İmza törenine İstanbul Valisi ve İstanbul Kalkınma Ajansı BaşkanıVasip Şahin, projenin iş ortakları Türkiye İhracatçılar Meclisi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye Çelik Üreticileri Derneği ve Çelik Boru İmalatçıları Derneği’nin yanı sıra birçok sektör temsilcisi katıldı.Bu projenin dikkat çeken bir başka noktası da kamu, özel sektör ve üniversite işbirliğinin özgün bir örneği olurken; İstanbul’da güdümlü proje desteği almaya hak kazanan ilk proje olması.“Çelik Test ve Araştırma Merkezi”nin temel hedefi; sıvı çelik üreticileri ile başlayan zincirin halkalarını oluşturan her ölçekteki işletmeler ile işbirliği yaparak onların çözüm ortağı olmak. Aynı zamanda çelik kullanan ana sektörlere de hizmet verecek olan “Çelik Test ve Araştırma Merkezi” ile test analiz maliyetlerinin düşürülmesi, sektörün rekabet gücünün artırılması, Ar-Ge ve inovasyon kapasitesinin geliştirilmesi, yurtiçi ve dışı satışlar için gerekli uygunluk değerlendirme hizmetinin görülmesi planlanıyor.
Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci “Çelik Test ve Araştırma Merkezi” imza töreninde yaptığı açılış konuşmasında; “Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren sektörleri arasında ilk sıralarda yer alan sektörümüz, 2014 yılında 34,4 milyon ton ham çelik üretimi ile dünyada sekizinci, Avrupa’da ikinci sırada yer aldı. 17,5 milyon ton çelik ihracatı ile dünyada sekizinci olan sektörümüz, 13,2 milyar dolarlık ihracata imza attı. Oysa biz bu rakamı çok daha yukarı çıkarabilecek kapasiteye sahibiz. Kapasitemizi tam anlamıyla kullanabilmenin tek yolu ise katma değeri yüksek ürünlere odaklanmaktan geçiyor” dedi.