Küresel tartışma dizisi “Urban places – Public spaces”, 22 Şubat tarihli ilk etkinliğinde Münih, İstanbul ve Sao Paolo’dan katılımıcılar ile “Bu kent kime ait?” sorusuna yanıt arayacak.

Çok fazla insan, sayıca çok daha az olan mülteci barınma merkezlerinde yaşıyor. Bazı bölgelerde nüfusun tamamı şehir merkezlerinden sürülüyor ve dünya çapında metropoller bu zorluklarla karşı karşıya geliyor. “Urban Places – Public Spaces” başlıklı küresel tartışma dizisi çerçevesinde sanatçılar, aktivistler ve blog yazarları, şehirdeki yaşamı tartmaya açıyor.

Goethe-Institut ve Münchner Kammerspiele işbirliğinde düzenlenen etkinlik dizisi, 22 Şubat 2015 Pazar günü saat 21:00’de gerçekleşecek video konferans ile İstanbul, São Paulo ve Münih arasında “Bu kent kime ait?” sorusunu gündeme taşıyacak.

Modernleşme ve kentleşme sürecinde, İstanbul’da halka açık alanlarla ilgili tartışmalar gün geçtikçe önem kazanıyor. İstanbul’da “halka açık alanların” yerini, apartmanlar, lüks siteler ve alışveriş merkezleri alıyor.
Brezilya’daki hızlı ekonomik yükseliş, São Paulo ‘da kiraların aniden artmasına sebep oldu. Bina işgalleri, bu duruma karşı yapılan protestoların bir ifadesi niteliğinde. Ekonomik gücü az olan bölge sakinlerinin, büyük gelişim gösteren bu metropollerdeki alanları gittikçe azalıyor.

Münih’te ise ekonomik gücü daha az olan insanlar yavaş yavaş kent merkezinden itiliyor. Almanya’nın en zengin kentinde yaşayan mülteciler için şartlar çok ağır. Münih Goldgrund Emlak Organizasyonu’nun “Bellevue di Monaco” gibi mülteci projeleri, kentsel gelişimde karar verme hakkına sahip olabilmenin yöntemine işaret ediyor.
Peki, bu üç kentte yeni ivmeler nasıl kazanılıyor? Kentsel gelişimde karar verme hakkı nerede oluşuyor? Kentler “tabandan tavan” yola çıkarak nasıl gelişebilir? Bu küresel tartışma, üç kentin ufkunu genişleterek tüm bu sorulara yanıt arıyor.

Goethe-Institut ve Münchner Kammerspiele’nin ortak etkinlik dizisi olan “Urban Places – Public Spaces”, Münih ve etkinliğe katılan her iki yeni kent arasında geçecek küresel tartışmayı dünyaya açıyor. Sanatçılar, uzmanlar ve seyirciler, canlı video konferansı aracılığı ile Şubat ve Nisan ayları arasında kent konulu üç farklı tartışmaya katılma fırsatı yakalayacak. Tartışmaya kentsel inisiyatifler de filmleri ile katkıda bulunacak.
Dizinin 22 Şubat tarihli açılış etkinliğinin ana sorusu “Bu kent kime ait?” olarak belirlendi. Tartışmaya bağlanacak olan Münih, İstanbul ve São Paulo kentleri, kendi konumlarından yola çıkarak şu sorulara yanıt arayacak: Bugün kent toplumu nasıl görünüyor ve biz gelecekte hangi şehirde yaşamak isteriz? Kamu ve özelin sınırları nereden geçer? Halk girişimi ve sivil toplum protestosu nerede var ve nasıl ifade edilir?

Konuşmacılar:
Stefan Kaegi, Tiyatro Rejisörü (Rimini Protokoll), Münih
Alex Rühle, Gazeteci (Goldgrund Immobilien Organisation), Münih
İmre Azem, Film Rejisörü, İstanbul
Yaşar Adnan Adanalı, Blogcu ve Aktivist, Istanbul
Raquel Rolnik, Mimar ve Şehir plancısı, São Paulo
Roberta Estrela D’Alva, Oyuncu ve Yazar, São Paulo

Moderatörler:
Geraldine de Bastion / Münih
Ayfer Bartu Candan / İstanbul
Paula Miraglia / São Paulo