Fütüristik yaklaşımla kurulan Türkiye’nin ilk teknoloji ve gelecek odaklı düşünce kuruluşu Gelecekhane tarafından 12 Mart’ta gerçekleştirilecek “Şehir 2.0: Akıllı Şehir, Daha Akıllı Vatandaş”konferansı düzenlenecek.
İstanbul Fulya’daki Yapı Endüstrisi Merkezi(YEM)’nde tarım toplumundan sonra evrilen sanayi toplumu ve içinde bulunduğumuz servis ve bilgi toplumu konuşulacak.
Konferansta aslında her zaman düşünüp içinden çıkamadığımız sorular dile getirilecek.Trafik ne olacak? Enerji, gıda ve benzeri kaynaklar yetecek mi? Sürekli yeni binaların mı yapılması gerekiyor? Sürekli daha çok beton, daha yüksek, daha tek düze mi olmak zorunda? Ormanlar, parklar ve tarihi dokular, ardı kesilmeyen yeni göç edenlere mi yer vermek zorunda kalacak?Dilediğimiz gibi yaşayabilmek için nelere gerek var? Nelere dikkat etmeliyiz, neleri önlemeliyiz, neleri desteklemeliyiz?
Bu sorular ve cevapları teknoloji odağında şehirler, Halil Aksu’nun açılış konuşmasıyla başlayacak. Ayrıca panele Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş, şehirlerle ilgili gelecek vizyonlarını; GE Yatırımlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdoğan Çeşmeli, endüstriyel İnternet’in şehirler üzerine etkilerini; Migros’tan Ferit Cansever, şehirde erişilebilir, akıllı ve rahat alışveriş deneyimi için neler yaptıklarını ve SAP İş Geliştirme Müdürü Bülent Ünsal, akıllı şehir verilerinin nasıl işlendiğiniaktarırken, BKM’den Antar Turgay, akıllı şehirlerde akıllı ödeme sistemlerini nasıl kurduklarını anlatacak.
Konusunda uzman birçok yerli ve yabancı ismi ağırlayacak panelin programı ise şöyle:

Program:
09:00 – 09:15 Açılış – Halil Aksu, GelecekHane
09:15 – 09:30 Şehirde Kart Çözümleri – Antar Turgay, BKM
09:30 – 09:45 Şehrin Akıllı Verisi – Bülent Ünsal, SAP
09:45 – 10:00 Şehirde Akıllı Alışveriş – Ferit Cansever, Migros
10:00 – 10:15 Turkcell İleri Görüş, Akıllı Şehirler Vizyonu – Yiğit Kulabaş, Turkcell
10:15 – 10:30 Akıllı Şehir Örnekleri – Javier Martinez, Libelium
10:30 – 10:45 Şehre Disiplinler Arası Müdahale – İnanç Eray, Mimar
10:45 – 11:00 Şehrin Toplumsal Yorumu – Elif Hekimoğlu, GelecekHane
11:00 – 11:30 ARA
11:30 – 12:45 Şehrin Geleceği üzerine Panel

Moderatör: Kerem Özdemir – Fortune Türkiye
• Tahsin Yücel – Düşünür, Yazar
• Faruk Göksu – Şehir Planlamacı, TAK
• Serhat Çiçekoğlu – Profesör, Loyola University
• Erdoğan Çeşmeli – GMY, GE
• Güzide Köksal – HP
• Mustafa Eren – Verisun
• Ekmel Ertan – Amber Platform
12:45 – 13:00 Kapanış – Halil Aksu