Türkiye’nin ünlü balık üreticisi Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, doğup büyüdüğü şehre saygısını yine kent içi değerlerden yola çıkarak gösteriyor.
Geleneksel Çanakkale Seramikleri Koleksiyonunu sanatseverlerin beğenisine sunuyor.İhtiyaçtan doğarak şimdilerde estetik odakları haline gelen seramiklerin tarihi 17. yüzyıl saray yaşamına kadar dayanıyor.
Çanakkale Belediyesi tarafından koruma altına alınan seramikler, 2013 yılında Çanakkale seramik müzesinde toplandı.Kentin tarihte de deniz ticaretinde etkin rol oynaması,Çanakkale Seramikleri,Avrupa dahil pek çok coğrafyaya ulaşarak meraklı koleksiyonerlerle buluştu. Yapıldığı döneme şahitlik eden eserler, form ve desenleriyle meraklısına hitap ediyor.
Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen de, örneklerine günümüzde ender rastlanan tabaklar, at başlı testiler ve hayvan figürlü kaplardan oluşan koleksiyonunu sanatseverlerle buluşturuyor.
Ünlü testileri ve tabakları, hayvan figürlü kapları ile kendine özgü yeşil, sarı ve kahverengi (şarabi) renkleriyle, dünya seramik ve sanat tarihine ışık tutan Çanakkale Seramikleri,Önen’in sergisinde görülebilir.Uzun yıllardır büyük bir titizlikle koleksiyonuna dahil ettiği 56 parçadan oluşan eserler , 20 Şubat 2016 tarihine kadar Çanakkale Seramik Müzesi’nde (Pazartesi günleri hariç) görülebilir.