Konutların büyük olması genelde herkesin hayali. İnsanlar hayalindeki evleri almak için genelde dubleks evlere bakalar. Peki dubleks nedir?

 

Dubleks, iki katlı evlere deniyor. Genellikle kalabalık ailelerin tercih ettiği dubleks dairelerde iki katı birbirine bağlayan merpen, konutun içinde yer alıyor.

 

Çeşitleri şunlar;

1- Ters dubleks
Kış mevsiminde evin ısıtılmasının en kolay olduğu yaı türü olarak karşımıza çıkıyor. Ters dubleks konutlarda salon ve mutfak genellikle girişin üst katında bulunuyor. Bu tarz evlerde yatak odaları ise alt katta yer alıyor. Ayrıca ters dubleks dairelerde genelde alt katlarda küçük bahçelere de yer veriliyor.

2- Bahçe dubleks
Bahçeli dubleks konutlara, bahçe dubleks deniyor. Yapısı itibari ile ters dublekse benzeyen Bahçe dubleks evlerin giriş katında mutfak, ıslak zeminler ve genelde yatak odaları bulunurken, alt katlarda ise salona yer veriliyor.

3- Çatı dubleks
İkinci katı çatıda bulunan daireler, çatı dubleks ev olarak ifade ediliyor. Bu tarz dairelerde üst katlarda 1 yatak odası ve teras bulunurken, alt katta ise ıslak zeminler, mutfak ve salona yer veriliyor.