Evinizin içindeki mükemmel kaçış noktasını yaratmak için gerekli olan tarz, konfor ve kullanışlılık dengesini bulmak istiyorsanız, bu yazıyı mutlaka okuyun…

İyi bir uyku için yatak odanızı güzelleştirmeye ne dersiniz? O halde, geniş yatak odaları için büyük, göze çarpan ve başlıklı yatak modellerini tercih etmenizi öneren Crate and Barrel’in önerilerine kulak verin. Birbirleriyle farklı olan fakat yine de odanızı uyum içinde süsleyecek objeleri almadan önce işe, yatağa karar vererek başlayın. Büyük odalarda kullanılacak başucu komodinlerin, illa küçük olması şart değil.

Üç çekmeceli modelleri yatağın iki yanına yerleştirip, üstlerine de diğer eşyaların yanında küçük durmayacak lambalar yerleştirebilirsiniz. Büyük şifonyer modelleri ve dolaplar, geniş odaların olmazsa olmazları arasında yer alırken, kalabalık yaratmamak adına yatakla aralarına biraz mesafe koymayı unutmayın.

MAKYAJ MASASINI CAM KENARINA YERLEŞTİRİN
Yatağın ayakucuna konulacak döşemeli bir sandık veya bank, fazla yatak örtüleri veya yastıkları saklamak için ideal bir çözüm. Geniş bir yatak odasına bir otel süiti havası da vermek isterseniz, döşeme sandalye veya koltuklardan birinin yanında, sevdiğiniz kitapları koyacağınız bir kitaplık ve aile fotoğraflarınızı koyacağınız çerçeveler kullanarak, kendinize küçük bir kitap okuma köşesi yaratabilirsiniz.

Makyaj masası ya da küçük bir masayı cam kenarına yerleştirip, güneş ışığından daha fazla yararlanabilirsiniz. Yere kadar uzanan perdeler kullanarak odanın havasını yumuşatabilir ve özel hayatınızı garanti altına alabilirsiniz. Her şeyin tamamlayıcısı son bir ekleme olarak, odanızı büyük bir avizeyle taçlandırabilirsiniz.

YATAĞINIZI SÜSLEYİN SAKİNLEŞİN
Birbirleriyle uyumlu koyu renk ahşaptan yapılma eşyalar kullanarak odanıza karakter verebilir, daha sonra yumuşak kanepe örtüleri, yatak örtüleri ve açık renklerle yatağınızı süsleyerek odanıza sakinleştirici bir doku kazandırabilirsiniz. Küçük yatak odaları için ideal başucu lambası uzunluğu, 80-90 santimetre aralığındadır. Böylece lambanız, kitabın sayfalarını görebileceğiniz kadar alçakta duracaktır.

Duvara monte ışıklar ya da şık sarkıt lambalar, eğer komodininizin üstünü fotoğraflar, vazolar, çiçekler ya da seyahat hediyelikleri gibi başka objelere ayırmak isteyenler için uygun seçenekler oluyor. Tek büyük bir tablo ya da salon stili küçük çerçeve ve tablo grupları, başucunuzdaki duvar için ideal aksesuarlar arasında yer alıyor. Değişik şekil ve çerçeve tiplerinde bir ayna da odayı biraz daha toplu ve büyük göstermek için iyi bir yöntem oluyor.

RAHATLAMAK İÇİN ZEN FELSEFESİNİ KULLANIN
Eğer temiz ve sade bir tasarım, sizi daha çok rahatlatıyorsa; alçak, zen felsefesinden ilham almış bir platform yatak kullanabilirsiniz. Metal komodin modelleri, dolaplar ve sandıklar daha keskin ve sade bir görünüme sahip oldukları için modern yatak odalarına oldukça yakışır.

Bu örnekler geçtiğimiz yüzyılın ortalarındaki tasarım akımından, küçük ama çarpıcı etkilenimler taşıyan mobilyalar için de geçerlidir. Son olarak yatak örtüsü olarak siyah, gri, beyaz gibi küçük ama doğal desenler taşıyan parçaları tercih ederek, minimalist odanıza organik bir yumuşaklık kazandırabilirsiniz.