Bebeğin odası hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir?

Bebeğinizin odasını hazırlarken rahatlığı kadar güvenliğini de düşünmek zorundasınız. Şıklık, konfor, mobilyaların kalitesi, can güvenliğini tehlikeye atmayacak olması düşünülerek hazırlanması gereken odanın ışığı tam alıyor olmasına ve nemsiz olmasına dikkat edin. Doğu cephelerinde seçilecek bir oda güneş ışığıyla doğrudan temas ettiği için seçilmesi gereken yönlerdendir. Oda sıcaklığının 20 derecelerde tutulması önemlidir. Oda içerisinde ısıtıcı olarak kullanılan peteklerin üzerine sular asılmalıdır.

Zeminin soğuk olmaması ve temizliğinin kolay yapılabilmesi için ahşap parkelerle döşenmiş olması gerekir. Bebeğinizin odası için duvar boyalarına karar veremiyorsanız kokusuz, bakteri üretmeyecek, su bazlı çabuk kuruyan boyaları seçmelisiniz. Renginin oldukça açık ve pastel tonlarda olması bebeğinizin çabuk uykuya dalmasında ve kendisini ferah hissetmesinde etkilidir. Aksesuarlarda ise istediğiniz çeşitlilikte ilgisini çekecek türden renklere ve eşyalara yer verebilirsiniz. Mobilyaların yerleştirilmesinden söz edecek olursak, ilk olarak yatak kapıdan girer girmez odak noktası olarak seçilebilecek bir kesime yerleştirilmesidir. Diğer mobilyaları ise bu yatağın çevresinden itibaren en kullanışlı olacak yerlere yerleştirilmelidir.

Mobilyalarda çok cam gibi küçük parçaların ve keskin kıyıların olmamasına, ayrıca mobilyaların ebatlarının küçük olmamasına dikkat edin. Çünkü kısa sürede büyüyecek olan bebeğiniz için yeniden ekstra masraflar yapmazsınız. Bütün parçaları duvara monte ettirin. Böylelikle oldukça tehlikeli sonuçlar yaratabilecek olan ev kazalarını maksimum derecede önlemi olursunuz. Bebeğiniz uykuya dalana kadar sizin sıcaklığınızdan mahrum kalmasın istiyorsanız kendiniz için de bir koltuk koyabilirsiniz.

Hürriyet Yazarcafe